Kripto para Bitcoin, Ethereum, Ripple, Binance Coin fiyatı ne kadar? Kripto para piyasasında sert düşüş sürüyor!

Kripto para Bitcoin, Ethereum, Ripple, Binance Coin fiyatı ne kadar? Kripto para piyasasında sert düşüş sürüyor!

Kripto para Bitcoin, Ethereum, Ripple, Binance Coin fiyatı ne kadar? Kripto para piyasasında sert düşüş sürüyor!

Kripto para piyasalarında sert düşüş sonrasında Bitcoin, Ethereum, Ripple, Binance Coin fiyatı merak edilmeye başladı. Özellikle Bitcoin'deki sert satış dalgası piyasa hacminde düşüşe neden oldu. Kısa pozisyonların artması, hash oranındaki sert düşüş gibi nedenlerde gerileyen Bitcoin 54,000 dolar düzeyine kadar inerken, tüm piyasalarda toplam hacim de 2.0 trilyon doların altına geriledi. Peki, Kripto para piyasasında sert düşüşün nedeni ne?

Bitcoin, her geçen gün yatırımcı ilgisini artırırken, kripto para piyasalarında işlem hacminin büyük çoğunluğunu oluşturması nedeniyle yaptığı hareketlerde de diğer alt coinleri doğrudan etkiliyor. 25 Mart tarihinde 50.400 dolar seviyesine kadar gerilemesinin ardından yaklaşık 3 haftalık bir ralli yaşayan Bitcoin 64.854 dolar ile zirve yaptı. Zirve seviyesinin ardından gevşeme hareketleri gösteren Bitcoin, Pazar sabahı sadece yarım saat içinde sert düşüş yaşayarak kripto para yatırımcılarının çoğuna yüzde 20’yi aşan kayıp yaşattı.

KRİPTO PARA BİTCOİN, ETHEREUM, RİPPLE, BİNANCE COİN FİYATI 

Glassnode verilerine göre borsalardaki Bitcoin vadeli işlemlerin ortalama fonlama oranı, Pazar günü yüzde -0.03’e kadar geriledi. Piyasada alıcılar ve uzun pozisyonlar ağırlıkta olduğunda fonlama oranı yükseliyor, tersi durumlarda ise düşüyor. Son 24 saat içinde 54,062.13 ve 57,520.05 dolar arasında dalgalanan Bitcoin, yüzde 4.31 düşüşle 54,648.08 dolara gerilerken, birimin haftalık kaybı yüzde 10.28 olarak hesaplandı. Bitcoin’in toplam piyasa hacmi de, yaklaşık 47 milyar dolar düşüşle 1.0 trilyon 20 milyar dolara geriledi.

Pazar gününü düşüşle tamamladıktan sonra tekrar 55 bin dolar seviyesinde dengelenen Bitcoin, 55 bin 200 dolarlık fiyatla el değiştiriyor.

Kripto para piyasalarının ikinci büyük birimi Ethereum son 24 saatte yüzde 6.37 düşüşle 2,107.35 dolara gerilerken, haftalık kaybı yüzde 2.92 düzeyindeydi ve birimin piyasa hacmi de 243.17 milyar dolar düzeyine geriledi. Ethereum yüzde 5.3'lük bir düşüşle 2 bin 200 dolardan işlem görüyor.

Kripto para piyasalarının üçüncü büyük birimi Binance Coin de son 24 saatte yüzde 4.98 düşüşle 489.18 dolara gerilerken, haftalık kaybı yüzde 14.27 düzeyindeydi ve birimin piyasa hacmi de 75.11 milyar dolara geriledi.

Ripple'da düşüş yüzde 13'ü aşarken, satış fiyatı 1,31 dolara geriledi.

Elon Musk'ın da Twitter hesabından destek paylaşımları yaptığı Dogecoin, yükselişini sürdürüyor. Dogecoin, 0,42 dolar seviyesinde işlem görüyor. Özellikle sosyal medya kullanıcılarının yaptığı '20 Nisan Dünya Doge günü' paylaşımları kripto para piyasasında beklenti yaratırken, bu beklentiyi destekleyen resmi bir açıklama yapılmadı.

 

KRİPTO PARA PİYASALARINDA NELER OLDU?

Merkez Bankası, kripto paralar için karar aldı. Buna göre kripto para-kripto varlıklar için yapılan düzenlemede, bu varlıkların ödeme aracı olarak kullanılmaması yönünde hazırlanan yönetmelik Resmi Gazete'de yayımlandı. Buna göre kripto varlıklar, ödemelerde doğrudan veya dolaylı şekilde kullanılamayacak ve bu varlıkların ödemelerde doğrudan veya dolaylı şekilde kullanılmasına yönelik hizmet sunulamayacak.