Kurban Bayramı ikramiyesi ne zaman yatacak? İşte merak edilenler

Kurban Bayramı ikramiyesi ne zaman yatacak? İşte merak edilenler

Kurban Bayramı öncesi geri sayım sürüyor. Bayramla ilgili en çok merak edilenler arasında ise “emekli bayram ikramiyeleri ne zaman yatacak?” sorusunun cevabı yer alıyor. Peki, 2020 Kurban Bayramı emekli ikramiyesi ne zaman yatacak? Merak edilen detayları sizler için haberimizde derledik. İşte, Kurban Bayramı ikramiyesi ile ilgili detaylar…

Emekli Kurban Bayramı ikramiyesi ne zaman yatacak? Kurban Bayramı öncesi geri sayım sürerken merak edilen detayları sizler için haberimizde derledik. Bilindiği üzere Kurban Bayramı öncesinde Ramazan Bayramı öncesinde olduğu gibi ikramiye ödeniyor. İşte, emekli Kurban Bayramı ikramiyesi ile ilgili detaylar…

İKRAMİYE NE ZAMAN YATACAK?

Bu yıl Kurban Bayramı 31 Temmuz-3 Ağustos tarihlerine denk geliyor. 30 Temmuz ise Arife günü. Piyasalardaki canlanmaya destek ve kurban ihtiyaçlarının erkenden giderilmesi için ikramiyelerin bu tarihten önce ödenmesi bekleniyor. Korona günlerinde olduğu gibi takvimin erkene çekilmesi muhtemel

Takvimde değişiklik olmazsa ikramiyeler en geç 27-30 Temmuz arasında emeklilerin hesabında olacak.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, geçen hafta katıldığı bir programda konu gündeme gelince, “Hazine ve Maliye Bakanlığı ile gereken çalışmayı yaparız. Takvime göre yapılan çalışma sonucunda erken de ödeme olabilir” demişti.

EMEKLİ İKRAMİYESİ EN KADAR OLACAK?

2019 yılı enflasyonu yüzde 11.84 olmuştu. Eğer ikramiye artışı enflasyona endekslenirse, 118 lira zam gelecek ve emeklilere ödenecek tutar 1.118 liraya çıkacak.

Yüzde 22.58’lik yeniden değerleme oranı baz alınırsa ikramiye 1.225 liraya çıkabilir.Emekli hayattaysa ikramiyeyi tam (1.000 lira) alıyor. Vefat eden sigortalılardan dolayı aylık almakta olan hak sahiplerinin (dul, yetim) bayram ikramiyesi ödemesi hak sahiplerinin hisseleri oranında yapılıyor.

Örneğin; eşinin vefat etmesi nedeniyle yüzde 50 hisse oranı ile eşe, yüzde 25 hisse oranı ile yetim çocuğa maaş ödeniyorsa; 1.000 TL tutarındaki ikramiye hak sahiplerine hissesi oranı esas alınarak ödeneceğinden, eşe 500 TL, yetim çocuğa ise 250 TL tutarında bayram ikramiyesi ödemesi yapılıyor.

Bir işte çalışmadığı, kendi sigortalılığı nedeniyle gelir veya aylık almadığı için eşinin aylığının yüzde 75’ini alan dul eşe ise 750 lira ikramiye ödenecek.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS