hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  GSB KYK burs, kredi başvurusu ne zaman başlayacak? 2021 KYK burs başvuru tarihleri belli oldu mu?

  GSB KYK burs, kredi başvurusu ne zaman başlayacak 2021 KYK burs başvuru tarihleri belli oldu mu
  expand

  Gençlik ve Spor Bakanlığı KYK burs başvuruları için geri sayım başladı. Geçtiğimiz günlerde yurt başvurularının sonuçlanmasının ardından bu kez gözler burs ve kredi başvuru tarihlerine çevrildi. Peki, KYK burs ve kredi başvurusu ne zaman başlayacak?

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü’nden eğitim desteği almak isteyen üniversite öğrencileri burs başvuruları ile ilgili açıklamaları yakından takip etmeyi sürdürüyor. Kısa süre önce yurt sonuçları açıklanmış ve öğrencilerin esas ve yedek listedeki sıralamaları netleşmişti. Peki, burslarda son durum ne?

  KYK BURS VE KREDİ BAŞVURUSU NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

  Üniversitelerde akademik takvim 13 Eylül itibariyle başladı. Yurt işlemleri ile ilgili sürecin de sona ermesiyle birlikte burs başvurularının önünde bir engel kalmadı. Bu kapsamda burs başvurularının ekim ayı içerisinde alınması ve sonuçlandırılması bekleniyor. Kasım ayından itibaren de geçtiğimiz aylardaki ödemelerle birlikte ödemelerin başlayacağı tahmin ediliyor.

  Burs çıkmasa bile öğrenci dilediği takdirde eğitim kredisini kullanabilir. Eğitim kredisi herkese veriliyor ancak geri ödemeli oluyor.

  BURS BAŞVURULARI NASIL YAPILIR?

  Burs/kredi başvuruları her yıl yazılı ve görsel basın yoluyla kamuoyuna duyurulan tarihler arasında e-Devlet üzerinden alınmaktadır.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Değerlendirme sonucunda burs veya kredi tahsisi yapılan öğrencilerin yapacakları iş ve işlemler sonuç açıklama sayfasında ayrıntılı olarak yer almaktadır. Burs veya kredi almaya hak kazanan öğrencilerin belirtilen tarihler arasında e-Devlet üzerinden burs/kredi onay işlemi ekranında yer alan “taahhütname onayı” işlemini yapmaları gerekmektedir. Taahhütname onayı yapmayan öğrenciye ödeme yapılmamaktadır.

  Burslarda öncelikli öğrenciler ise şöyle;

           Şehit çocukları, (Şehit bekar ise bekar kardeşi)

  •        Gazi çocukları, (Gazi bekar ise kendisi)

  •        Sağlık kurulu raporu ile %40 ve üzerinde engelli olduğu tespit edilen öğrenciler,

  •        Anne ve babası vefat etmiş olanlar,

  •        Lise ve dengi öğrenimlerini Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı Yetiştirme Yurtlarında barınarak tamamlayanlar,

  •        Lise ve dengi öğrenimlerini Darüşşafaka Lisesinde tamamlayanlar,

  •        Amatör milli sporcu olan öğrenciler

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow