hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Memur maaşları ne kadar olur? 2023 Memura ek zam var mı? Refah payı ne kadar?

  Memur maaşları ne kadar olur 2023 Memura ek zam var mı Refah payı ne kadar
  expand

  Mayıs ayı enflasyon rakamları sonrasında memur maaşlarının netleşmesine kısa bir süre kaldı. Memur maaş zammı sorgulanıyor. Memur zammı, temmuz ayında netleşecek. Memur maaşlarıyla ilgili Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan açıklama geldi. Peki ama Memura ek zam olacak mı?

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Memura ek zam olacak mı? sorgulatması hız kazandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, en düşük memur maaşı hakkında açıklamada bulundu. İşte Memur zamlarına dair son gelişmeler... 

  Memur maaşları ne kadar olur? 

  Mayıs ayı enflasyon rakamlarıyla 5 aylık emekli ve memur zam oranı netleşti. Kesin oran Temmuz ayında netleşecek. Haziran ayı enflasyonu rakamları sonrasında memurların maaşları da ortaya çıkacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "En düşük memur maaşını 22 bin TL seviyesine yükseltiyoruz. Maaşlardaki bu artışları otomatik olarak memur emeklilerimize de yansıtıyoruz. Temmuz ayına kadar çalışmaları tamamlayacağız. Birinci dereceye inen ve şartları tutan tüm memurlarımızın 3600 ek gösterge hakkından yararlanabilmesini de temin edeceğiz." açıklamasında bulundu. 

  Son duruma göre; 

  * 5 aylık enflasyon oranı: Yüzde 15,26

  * 5 aylık SSK ve Bağ-Kur emekli zammı: Yüzde 15,26

  * Ocak 2023 memur toplu sözleşme zammı: Yüzde 8

  * Temmuz 2023 memur toplu sözleşme zammı: Yüzde 6

  * 5 aylık memur enflasyon farkı: Yüzde 7,26

  * 5 aylık memur ve memur emeklisi zammı: Yüzde 13,26

  5 aylık enflasyon farkı sonrasında 5 aylık memur ve memur emeklisi zammı yüzde 13,26 olarak bulunuyor. Tahminlere göre; refah payı düşünülerek yüzde 45 zam gelmesi bekleniyor.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow