ABD'de faiz artırımı Aralık ayında yapılabilir

ABD'de faiz artırımı Aralık ayında yapılabilir © AFP

Fed Başkanı Janet Yellen, ABD'de faizlerin Aralık ayında artırılabileceğini, ancak ABD ekonomisindeki toparlanmaya desteğin sürmesi için faizlerin yavaş yükseltileceğini söyledi.

Fed'in Aralık ayında faiz artırımına kapıyı araladığı geçen haftaki toplantısının ardından ilk defa konuşan Yellen'in açıklamalarına göre merkez bankası ABD'de işsizliğin düşük kalacağını, büyümenin süreceğini ve tüketici fiyatlarının eninde sonunda yükselişe geçeceğini tahmin ediyor.

Yellen'in açıklamalarının ardından ABD Hazine tahvil getirileri yükselirken, hisse senetleri de değer kaybetti. Piyasanın Aralık ayında faiz artırımına verdiği olasılık ise yüzde 60'ı aştı.

Aralık'ta faiz artırım beklentilerinin yükselmesi Fed yetkililerinin şikayetçi olduğu bir durumun, yani merkez bankasının faiz görünümü hakkındaki açıklamaları ile piyasanın merkez bankasının atacağı adımı fiyatlaması arasındaki farkın, sonunda ortadan kalktığını gösteriyor.Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komisyonu'na bilgi veren Yellen, Fed'in para politikasına karar veren Açık Piyasa Kurulu'na (FOMC) atıfta bulunarak, "Kurul ekonominin istihdam piyasasında iyileşmenin sürmesine ve enflasyonun orta vadede yüzde 2 hedefine tekrar ulaşmasına imkan verecek hızda büyümeye devam edeceği beklentisindedir" dedi. Yellen sözlerini şöyle sürdürdü:

10 yıldır ABD'de yapılacak ilk faiz artırımı

"Gelecek veriler bu beklentiyi destekliyorsa, açıklamalarımız Aralık ayının (faiz artırımına başlangıç için) 'canlı' bir olasılık olduğuna işaret ediyor."

FOMC'de daimi oy hakkı ve nüfuzu bulunan New York Fed Başkanı William Dudley de, daha sonra yaptığı açıklamalarda Yellen'e "tamamen" katıldığını söyledi. Dudley, basın açıklamasında "(Aralık ayı) 'canlı' olasılık, ancak verilere bakmamız gerekiyor" dedi.

Yellen, Dudley'nin yanı sıra FOMC'de bulunan diğer 15 Fed yetkilisinin yeni verileri analiz etmek, tartışmak ve 15-16 Aralık toplantısında yaklaşık 10 yıldır ABD'de yapılacak ilk faiz artırımına karar vermek için altı haftası bulunuyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS