Borsa 4 ayın en düşüğüne geriledi

Borsa 4 ayın en düşüğüne geriledi

Borsa İstanbul 100 (BIST 100) endeksi, dünkü kapanışa göre 2.901,25 puanlık düşüşle günü, 28 Ağustos'tan bu yana en düşük kapanışı olan 66.096,57 puandan tamamladı.

Borsa İstanbul'da işlem gören hisse senetleri dünkü kapanışa göre ortalama yüzde 4,20 oranında değer kaybederken toplam işlem 2,5 milyar lira oldu.

İlk seansta alıcılı seyreden Borsa İstanbul'da 69.880,15 puana kadar yükselen BIST 100 endeksi, ikinci seansa Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar'ın istifasının ardından sert düşüşle başladı ve ilk seans kapanışına göre yüzde 5,30 oranında düşüş kaydetti.

Piyasalar, Bayraktar'ın, milletvekilliğinden ve bakanlık görevinden istifa ettiğini açıklaması ve sosyal medya ve bazı internet medyasında yer alan yeni operasyon yapılacağına yönelik asılsız söylentilerle ikinci seansta güçlü satış baskısı altında kaldı.

Bayraktar'ın istifa açıklamasının sosyal medya ve bazı internet sitelerinde operasyonun daha farklı boyutlarının olabileceği yönünde yorumlarla aktarılmasının ardından, bazı internet siteleri ve twitter hesaplarından da ikinci dalga operasyonun başladığı haberleri geçildi. İkinci dalga operasyon ile ilgili bazı internet siteleri ve twitlerde hiç bir kaynak gösterilmeden üst düzey işadamlarının gözaltına alınacağının yazılması özellikle hisse senedi piyasalarında satış baskılarının devam etmesine neden olurken, hisse bazlı hareketler de dikkati çekti.

Konuya ilişkin AA muhabirine değerlendirmede bulunan Rhea Portföy Yönetimi Yatırım Komitesi Üyesi Cüneyt Paksoy, İçişleri Bakanı Muammer Güler ve ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan'ın istifalarının piyasada olumlu algılanırken Bayraktar'ın açıklamalarının ortamı değiştirdiğini söyledi.

Paksoy, şunları kaydetti:

"İlk bakan istifaları ile Hükümet doğru yönde kabine revizyonunu da içine alacak şekilde adalete doğru ilerliyor algısı oluştu. Ancak Bakan
Bayraktar'ın istifasındaki sözleri hiç hesapta olmayan riskleri ortaya çıkarttı.

ABD Büyükelçiliği'nden gelen açıklamayla piyasanın zaten stresi vardı ama piyasa onu fiyatlamıyordu. Bakan Bayraktar'ın istifası beklenirken, açıklamanın şekli hiç beklenmeyen bir şekilde oldu.

Piyasada zaten var olan mevcut risk algısı Bakan Bayraktar'ın açıklamaları, ABD'den gelen açıklamalar ve sosyal medyada 2.dalga operasyon söylentileri ile piyasa sert ve olumsuz ama doğal bir refleks gösterdi"

Piyasaların, ilk fiyatlamadan sonra gelecek yeni açıklamalarla yön bulacağını söyleyen Paksoy, dolar/TL ve borsada kritik seviyelere gidildiğine dikkati çekti.

Paksoy, "Tüm yaşananlara rağmen kabine revizyonu Cumhurbaşkanı'ndan geçer, piyasalara ve kamuoyuna Cumhurbaşkanı ile Başbakan tarafından güçlü sinyal verilirse hiçbir sıkıntı olmaz. Piyasa Cumhurbaşkanı Gül ile Başbakan Erdoğan arasında bir uyumsuzluk algılarsa borsaya büyük satış dalgası gelir. Dolar/TL ve borsa teknik olarak kırılma noktasında. Borsada 63 bin-65 bin bandı ile dolar/TL paritesi 2,12-2,13 çok ciddi ve marjinal seviyeler. Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'ın pozitif tavrı ve Merkez Bankası'nın müdahaleleri piyasanın kötüye gitmeme faktörü olarak önümüzde duruyor."

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS