Piyasalarda bugün - 28.02.2017

Piyasalarda bugün - 28.02.2017 © AFP

Küresel piyasalar ABD Başkanı Donald Trump ve ABD Merkez Bankası (Fed) üyelerinin açıklamalarına odaklandı. 

ABD Merkez Bankası (Fed) Dallas Şubesi Başkanı Robert Kaplan, dün yaptığı konuşmada Fed'in kademeli faiz artışına, piyasa beklentilerine aşırı tepki vermeden devam etmesi gerektiğini söyledi. Kaplan'ın açıklamaları ve dayanıklı mal siparişleri verisinin beklentileri karşılaması sonrasında dolar endeksinin sınırlı da olsa yükselmesi dikkati çekerken, pay piyasaları da pozitif seyrini sürdürdü.

Dün ayrıca Trump yönetiminin, 2018 mali yılına yönelik bütçe planına dair ilk detaylar, Beyaz Saray Bütçe ve Yönetim Ofisi (OMB) yetkililerinin yaptığı telekonferansta açıklandı. Bütçe planında savunma harcamalarının 54 milyar dolar (yüzde 9,2) artırılmasının öngörüldüğü belirtildi. Telekonferansın ardından pay piyasalarında savunma sektörü başta olmak üzere hisse bazlı hareketler öne çıkarken, buna bağlı olarak Dow Jones ve S&P 500 endeksi tarihi kapanış rekorlarını sırasıyla yüzde 0,08 ve yüzde 0,10 daha geliştirdi, Nasdaq endeksi de yüzde 0,28 değer kazandı.

Analistler, bu gece Trump'ın Kongre'de yapacağı ilk konuşmada ekonomide atacağı adımlara ilişkin ipuçlarının aranacağını belirterek, ayrıca Fed üyelerinin konuşmalarının da hafta boyunca piyasaların yönü üzerinde belirleyici olabileceğini ifade etti. Bugün Fed üyelerinden John Williams'ın saat 23.30'da konuşma yapması beklenirken, büyüme ve kişisel tüketim harcamaları başta olmak üzere veri trafiği de yoğun olacak.

Avrupa tarafında, dün açıklanan Ekonomik Güven Endeksi'nin önceki aya  kıyasla hafif artışla 108 puana yükselmesinin ardından borsalarda sınırlı da olsa pozitif bir görünüm izlendi. Almanya'da DAX endeksi yüzde 0,16, İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 0,13 değer kazanırken, Fransa'da CAC 40 endeksi yatay seyretti. Bugün Japonya'da açıklanan konut başlangıçları ve perakende satışlar  verisinin beklentilerin üzerinde artması ve Trump'ın bütçe planına ilişkin detayların risk iştahını yükseltmesi ile Japonya ve Çin borsalarında gün boyu pozitif bir seyir izlense de Nikkei 225 endeksi günü yüzde 0,04'lük sınırlı yükselişle tamamladı. Çin'de Şanghay bileşik endeksi yüzde 0,2 artış kaydetti. 

Yurt içinde ise dolar kurunun 3,60 seviyelerine çıkması Borsa İstanbul'da satış baskısını artırdı ve BIST 100 endeksi yüzde 0,56 değer kaybederek günü 87.765 puandan tamamladı. Analistler, bugün yurt içinde dış ticaret dengesi, yurt dışında ise Avro Bölgesi enflasyon ile ABD'deki yoğun haber ve veri akışının takip edileceğini, teknik açıdan ise BIST 100 endeksinin 87.300 seviyesinin destek,dolar/TL'nin ise 3,6150 seviyesinin direnç konumunda olduğunu dile getirdi.  

Piyasaların bugün takip edeceği veriler şöyle:

10.00 Türkiye, ocak ayı dış ticaret dengesi
13.00 Avro Bölgesi, şubat ayı TÜFE
16.30 ABD, 2016 4Ç GSYH
16.30 ABD, 2016 4Ç kişisel tüketim harcamaları
18.00 ABD, şubat ayı tüketici güven endeksi

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS