Şahin mi, güvercin mi! Fed faizi ne yapacak? ABD'de çarpıcı rapor...

Şahin mi, güvercin mi! Fed faizi ne yapacak? ABD'de çarpıcı rapor...

Şahin mi, güvercin mi! Fed faizi ne yapacak? ABD'de çarpıcı rapor...

Fed, yaklaşık 41 yılın en yüksek seviyesinde seyreden enflasyonu dizginlemek için bir dizi faiz artırımına gitti. Piyasalar, Fed’in daha sıkı politikanın ekonomi üzerindeki etkisini değerlendirmeye ara vermeden önce birkaç faiz artırımı daha yapmasını bekliyor. Ancak ABD'de hazırlanan bir rapor, Fed’in resesyona neden olacak ‘önemli’ artışlar olmadan enflasyonu evcilleştiremeyeceğini söylüyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Fed'in enflasyonu düşürme çabalarının tarihini inceleyen bir rapora göre Fed’in faiz oranlarını önemli ölçüde yükseltmeden enflasyonu düşürmesi pek olası değil.

Ekonomistler Stephen Cecchetti, Michael Feroli, Peter Hooper ve Kermit Schoenholtz tarafından ortaklaşa kaleme alınan makale, “Merkez Bankası kaynaklı bir enflasyon düşüşünün resesyon olmadan meydana geldiği hiçbir örnek bulamıyoruz” dedi.

Ayrıca eski Fed Yöneticisi Frederic Mishkin de, Chicago Üniversitesi İşletme Fakültesi tarafından para politikası forumunda sunulan dosyanın yazarları arasında yer alıyor.

YUMUŞAK İNİŞ OLASI DEĞİL

Rapor, Mevcut birçok Fed yetkilisinin yüksek fiyatlar ile mücadele ederken “yumuşak iniş” yapabileceklerine dair düşüncelerine rağmen, bunun pek olası olmadığını söylüyor.

Bununla birlikte, makale muhtemelen gidilecek bir yol olduğunu öne sürerek “Temel modelimizin simülasyonları, Fed’in 2025′in sonuna kadar enflasyon hedefine ulaşmak için politikayı önemli ölçüde daha da sıkılaştırması gerekeceğini gösteriyor” tezini sürdü.

Haber devam ediyor
Haberin devamı

ENFLASYON STANDARDINDAN VAZGEÇİLMEMELİ

″İstikrarlı enflasyon beklentileri varsayıldığında, Fed’in enflasyonun 2025′in sonuna kadar hafif bir durgunluk olmadan yüzde 2 hedefine döndüğü yumuşak bir iniş tasarlama yeteneği konusunda şüpheli" olduklarını belirten araştırmacılar, yüzde 2′lik enflasyon standardını yükseltme fikrini de reddetti.Şahin mi, güvercin mi Fed faizi ne yapacak ABDde çarpıcı rapor...

Ayrıca araştırmacılar, Fed'in Eylül 2020′de kabul edilen yeni politika çerçevesinden vazgeçmesi gerektiğini söylüyor. Bu değişiklik, daha kapsayıcı bir istihdam toparlanması adına enflasyonun normalden daha yüksek seyretmesine izin veren ”ortalama enflasyon hedeflemesi"ni uyguladı.

MEVCUT FED'İN GÜVENİLİRLİĞİNE VURGU

Araştırmacılar, Fed’in işsizlik keskin bir şekilde düştüğünde oranları artırmaya başladığı önleyici moduna geri dönmesi gerektiğini söylüyor.

Philip Jefferson, mevcut enflasyonist durumun önceki enflasyon dönemlerinden farklı olduğunu söyleyerek rapora bir yanıt verdi. Mevcut Fed’in bir enflasyon savaşçısı olarak seleflerinden bazılarına göre daha güvenilir olduğuna dikkat çeken Jefferson, “1960′ların sonları ve 1970′lerin aksine, Fed bu güvenilirliği sürdürmek ve uzun vadeli enflasyon beklentilerinin ‘iyi çıpalanmış’ özelliğini korumak için enflasyondaki salgını derhal ve güçlü bir şekilde ele alıyor” dedi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Kaynak: CNBC

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber