hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  SON DAKİKA: Yeni Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan'dan ilk mesaj

  Yeni Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan, göreve gelişinin ardından yaptığı ilk açıklamada fiyat istikrarı mesajı verdi. Karahan, 'Parasal sıkılığı koruyacağız' dedi. Öte yandan Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek de 'Başkana ve ekibine güvenimiz tam' paylaşımında bulundu.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan yaptığı açıklamalar şu şekilde;

  Merkez Bankamızın temel amacı ve önceliği fiyat istikrarını sağlamaktır. Bu doğrultuda, güçlü ekibimizle dezenflasyonu sağlamaya yönelik çalışmalarımıza kararlılıkla devam ediyoruz.

  Enflasyon, hedefimizle uyumlu seviyelere gerileyene kadar, gereken parasal sıkılığı korumakta kararlıyız. Enflasyon beklentilerini ve fiyatlama davranışlarını yakından takip ediyoruz. Enflasyon görünümünde herhangi bir bozulmaya kesinlikle izin vermeyeceğiz.

  BAKAN ŞİMŞEK'TEN 'GÜVENİMİZ TAM' MESAJI

  Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek yaptığı açıklamada;

  'Merkez Bankası Başkanı Sayın Fatih Karahan bugün yeni görevine başlamıştır. Kendisini tebrik ediyor ve başarılar diliyorum. Başkan ve ekibine güvenimiz ve desteğimiz tamdır. Önümüzdeki dönemde de ekonomi programımızı kurumlararası eşgüdüm içinde kararlı bir şekilde uygulamaya devam edeceğiz. Güçlü ekonomi ekibimiz ile makro finansal istikrarın pekişmesi için var gücümüzle çalışıyoruz. Mali disiplin ile dezenflasyon sürecine destek olmaya devam ederken, hayata geçireceğimiz yapısal reformlarla program kazanımlarımızı kalıcı hale getireceğiz.' ifadelerine yer verdi.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow