hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Sosyal konutta gözden kaçan o nokta: Bakan Kurum "Bunu yapan projeye başvuramaz" diyerek uyardı

  Sosyal konutta gözden kaçan o nokta: Bakan Kurum Bunu yapan projeye başvuramaz diyerek uyardı
  expand

  Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut projesi olan “İlk evim ilk iş yerim” projesine vatandaşın yoğun ilgisi devam ediyor. Yeni haftanın başlamasıyla e-Devlet üzerinden başvurularda TC Kimlik No sınırlaması da kalktı. Bu arada Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’dan başvuracaklara önemli uyarılar geldi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  81 ilde ev, arsa ve iş yeri projelerini kapsayan dev sosyal konut programı için vatandaşların yoğun ilgisi sürerken merak edilenler de cevap bulmaya devam ediyor. Detayları geçen hafta Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanan projeye başvurular milyonları buldu. Bugün itibarıyla e-Devlet başvurularında TC Kimlik no sınırlaması da kalktı. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, "Vatandaşın proje açıklanmadan önce evi vardı, bu evi başkasına devretti ve kampanyaya başvurdu. Başvurabilecek mi?" sorusuna şu yanıtı verdi:

  HİÇBİR FIRSATÇIYA MÜSAADE YOK!

  Bakan Murat Kurum:

  "Sayın Cumhurbaşkanımız da açıkladı. Burada hiçbir fırsatçıya, bizi aldatmaya yönelik hiçbir eyleme müsaade etmeyeceğiz. Aslolan burada gerçekten ev alamayan, ev ihtiyacı olan dar gelirli vatandaşlarımızın ev alması. Arkadaşlarımız bu anlayışla detaylı şekilde başvuruları inceleyecek.

  Projemizin açıklandığı gün itibarıyla konut alacak vatandaşlarımızın üzerinde konutun olmaması gerekiyor. Hisseli babasında, köyünde arsası varsa o arsa kabul ediliyor. Şehirdeki imarlı arsası söz konusu olursa imarlı arsa da değerli bir arsa olduğu düşünüldüğünde o da üstünde kayıtlı bir gayrimenkul olarak görünüyor. İş yeri alacak vatandaşlarımızın ise üzerinde tapuda kayıtlı iş yerinin olmaması gerekiyor. Arsa alacak vatandaşlarımızın ise tapuda başvuru günü itibarıyla ve sonrasında, üzerine kayıtlı konutunun veya arsasının bulunmaması gerekiyor."

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  "BUNU YAPAN TOKİ KURASINA KATILAMAZ"

  Kurum, "Denetimler geriye doğru olmayacak mı?" sorusu üzerine şöyle konuştu:

  "Kanun geriye doğru işlemez. Bugün bir kampanya açıkladık. Şartları vatandaşlarımız bilmiyordu. Kampanyanın günü itibarıyla biz bu süreci yürüteceğiz. Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğümüz bize bağlı, bu noktada ilgili bakanlıklarımızdan verilerin hepsini alacağız. 13 Eylül'de açıkladık, 14 Eylül itibarıyla bu denetimlerin hepsi yapılacak. Bizim gözden kaçırdığımız farz edelim ki oldu, böyle bir ihmal, hata, kusur varsa dahi kurada çıkması önemli değil, bunların hepsi detaylı incelenecek."

  İncelemelerin ardından kişinin başvurusuna göre üzerinde evi, arsası ve iş yeri olup olmadığının inceleneceğini aktaran Kurum, "Gelirin 18 bin lira İstanbul'da, diğer illerde de 16 bin lira altında olması gerekiyor. Gelir beyanı hatalıysa, başvuru şartlarında bu şartlara uymayan durumlar söz konusu ise vatandaşlarımızı bu noktada kura dışı bırakacağız." dedi.

  Bakan Kurum, kampanyaya hane halkından 1 kişinin başvurabileceğini, fakat aynı hanede 18 yaşın üzerindeki kişilerin de şartlara uyması durumunda kendi adına ayrıca başvurabileceğini söyledi.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow