hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  SVB CEO'su iflastan 2 hafta önce şirketin 3,6 milyon dolarlık hisse senedini satmış

  SVB CEOsu iflastan 2 hafta önce şirketin 3,6 milyon dolarlık hisse senedini satmış
  expand
  KAYNAKBloomberg

  Silicon Valley Bank CEO'su Greg Becker'ın, şirketin başarısızlığının kesinleştiği dünden iki haftadan da kısa bir süre önce 3,6 milyon dolarlık şirket hissesi sattığı ortaya çıktı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Silicon Valley Bank İcra Kurulu Başkanı (CEO) Greg Becker, bankanın çöküşünden günler önce hisse senetlerinden 3,6 milyon dolar satmış.

  Düzenleyici belgelere göre, 27 Şubat'ta 12.451 hissenin satışı, Becker'in ana şirket SVB Financial Group'taki hisseleri bir yıldan fazla bir süredir ilk kez satmasıydı. Ticaret planı; 26 Ocak'ta ortaya kondu.

  Bloomberg'de yer alan habere göre, ne Becker ne de SVB, hisse satışı ve CEO'nun ticaret planını sunduğunda bankanın sermaye artırma girişimi planlarından haberdar olup olmadığıyla ilgili sorulara hemen yanıt vermedi. Kayıtlara göre, satışlar Becker tarafından kontrol edilen feshedilebilir bir tröst aracılığıyla yapıldı.

  SVB, şirketin hissedarlarına zararı kabul ettikten sonra 2 milyar dolardan fazla sermaye toplamaya çalışacağını belirten bir mektubun da geldiği bir haftalık kargaşanın ardından başarısız oldu. Duyuru, Becker'ın müşterilerini sakin olmaya çağırmasına rağmen şirket hisselerinin düşmesine neden oldu.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Becker'ın kullandığı gibi kurumsal ticaret planlarında yasa dışı bir şey olmadığı belirtiliyor.

  Ancak eleştirmenler, 10b5-1 planları olarak adlandırılan önceden düzenlenmiş hisse satış planlarının, zorunlu soğuma sürelerinin olmaması da dahil olmak üzere önemli boşlukları olduğunu söylüyor.

  Pennsylvania Üniversitesi Wharton School'da kurumsal ticari ifşaatları inceleyen bir profesör olan Dan Taylor, "Becker, planı benimsediğinde 26 Ocak'ta bankanın iflasını tahmin etmemiş olsa da, sermaye artırımı önemli. Planın kabul edildiği sırada bir sermaye artırımı için görüşüyorlarsa, bu oldukça sorunludur." dedi.

  Aralık ayında SEC, çoğu yönetici ticaret planı için en az 90 günlük bir soğuma süresi zorunlu kılacak yeni kuralları kesinleştirdi.

  Yöneticilerin 1 Nisan'dan itibaren bu kurallara uymaya başlaması gerekiyor.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow