hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  ABD'de şok iflas! Tüm dünyayı sarstı: En büyük bankalardan biriydi...

  ABDde şok iflas Tüm dünyayı sarstı: En büyük bankalardan biriydi...
  expand

  ABD'nin en büyük 16. bankası olan Silicon Valley Bank, ülkede 2008'den bu yana en büyük banka iflasını gerçekleştirdi. Fed'in sıkılaştırma politikası karşısında teknoloji şirketlerinin 1 yıl süren küçülmeleri sonuçta dev bankaya da sıçradı. Küresel piyasalar gelişmeden ağır şekilde etkilendi. İşte ABD tarihinde en büyük iflaslardan birinin gerçekleştiği olayın perde arkası...

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  ABD'de teknoloji ve bilişimin merkezi Silikon Vadisi'nin en önemli bankalarından Silicon Valley Bank (SVB) ülke tarihinin en büyük iflaslarından birini gerçekleştirdi.

  Federal Mevduat Sigorta Kurumu (Federal Deposit Insurance Corporation-FDIC) hızla bankanın varlıklarını ve hesaplarını devralırken, SVB'nin başarısızlığı genel piyasayı fena halde sarstı.

  Bankada tüm sigortalı mevduat sahiplerinin en geç 13 Mart'ta mevduatlarına tam erişime sahip olacağı açıklandı.ABDde şok iflas Tüm dünyayı sarstı: En büyük bankalardan biriydi...

  SVB'nin modern ABD tarihindeki en büyük ikinci banka başarısızlığı olduğu bildiriliyor.

  Analistlere göre SVB, önde gelen teknoloji finansörlerinden biriydi ve başarısızlığı, Fed'in enflasyonla mücadelesinde izlediği agresif yürüyüş döngüsünün potansiyel istenmeyen sonuçlarını gösteriyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  İFLAS NASIL GERÇEKLEŞTİ?

  Merkezi Santa Clara, California'da bulunan ticari bir banka olan Silicon Valley Bank (SVB), SVB Financial Group'un (eski adıyla) bir yan kuruluşu ve bir banka holding şirketiydi. S&P 500 endeksinin bir üyesiydi. 10 Mart 2023'te Mevduatlarında başarısız oldu ve Amerikan finans tarihindeki en büyük ikinci banka iflasında Federal Mevduat Sigorta Şirketi tarafından alacaklılığa alındı.

  Şirket, teknoloji şirketlerine kredi vermeye, teknoloji ve biyoteknolojiye yatırım yapan girişim sermayesine, gelire dayalı finansmana ve özel sermaye şirketlerine birden fazla hizmet sağlamaya ve aynı zamanda kendi iç piyasasında yüksek net değerli bireyler için özel bankacılık hizmetlerine odaklanıyordu.

  Mevduat almaya ve kredi vermeye ek olarak banka, bazen firmanın ticari bankacılık müşterilerine yatırım yapan risk sermayesi ve özel sermaye bölümleri işletiyordu.

  Banka , Amerika Birleşik Devletleri'ndeki 29 ofisi ve Hindistan, Birleşik Krallık, İsrail, Kanada, Çin, Almanya, Hong Kong, İrlanda, Danimarka ve İsveç'teki ofislerinden faaliyet göstermekteydi.

  DOMİNO ETKİSİ KORKUSU

  Küresel döviz mevduatları ve finansal piyasalar yatırımcılar belirsiz bir hafta sonuna girerken çok gergin. 1983'te kurulan 40 yıllık piyasa gözlemcisi, SBV banka başarısızlığının sonuçlarının henüz ilk aşamalarında olabileceğinden şüpheleniyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Analistler ayrıca SVB'nin çöküşünün Fed'in sıkılaştırma döngüsünün sona erdiğinin sinyalini verebileceğine dikkat çekiyor. Şimdi ABD'de düzenleyicilerin Fed'in nasıl bir yol izleyeceği merakla bekleniyor...

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow