Türk şirketi Çin ile Macaristan'ı trenle birleştirdi

Türk şirketi Çin ile Macaristan'ı trenle birleştirdi

Türk şirketi Çin ile Macaristan'ı trenle birleştirdi

Çin ile Macaristan arasında bir Türk şirketi tarafından tren seferleri başlatıldı. Nisan ayı başında Çin'in Xi'an kentinden Budapeşte'ye gerçekleştirilen 17 günlük test seferinin ardından devreye sokulan güzergahın dışında, Çin ile Türkiye arasında da doğrudan tren seferleri düzenlenmesi planlanıyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Bir Türk şirketi Çin ile Macaristan'ı tren seferleriyle birleştirdi. Ekol Lojistik'in devreye soktuğu 9 bin 300 kilometrelik hat, Kazakistan, Rusya, Belarus, Polonya ve Slovakya üzerinden Budapeşte'ye ulaşıyor. Seferlerin 17 gün sürdüğü hat, aynı güzergah üzerinde deniz ve demir yoluyla gerçekleştirilen seferlerden yaklaşık 30 gün daha kısa sürüyor.

Türkiye Avrupa’ya hızlı tren ile bağlanacak

Nisan ayı sonunda güzergah üzerinde gerçekleştirilen testin ardından başlayan Xi'an ile Budapeşte arasındaki seferler haftalık olarak gerçekleştiriliyor.

Çin'de 8 demiryolu terminalinden Avrupa'daki 4 merkeze düzenlenen seferlerle ilgili bilgi veren Ekol Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Musul, şunları söyledi: "Çin ve Macaristan arasında doğrudan yük taşımacılığına Macaristan'da öncülük etmekten gurur duyuyoruz. Sunduğumuz ekolojik çözüm, müşterilerimiz için de son derece avantajlı, zira bu projeyle müşterilerimize rekabet avantajı sunuyoruz. Bu, çok daha uzun süren deniz taşımacılığının ve daha pahalı olan hava taşımacılığının yerini alan iyi bir alternatif. Macaristan Vergi ve Gümrük İdaresi ve çeşitli Macar gümrük acenteleri, Çin ürünlerinin Avrupa'daki gümrük ve mal dağıtım merkezi olabilmek için aylardan beri çalışmalar yürütüyor. İpek Yolu'nun, tarihsel olarak, başarılı işletmelerin kurulmasına ve varlıklarını sürdürmelerine vesile olduğunu görüyoruz. İpek Yolu'nun bugün de aynı amaca hizmet edeceğine inanıyoruz. Bu işbirliğinde doğru bağlantıyı sunarak müşterilerimiz için katma değer sağlıyoruz."

Çin ile Türkiye arasında da doğrudan tren seferleri başlatmayı planladıklarını belirten Musul, İran'dan Avrupa'ya da 10-11 gün sürecek uluslararası ve intermodal taşımacılık hizmetleri başlatacaklarını duyurdu.