Bakan Elvan: Zeytin Dalı Harekatı'nın bütçeyi daraltıcı etkisi olmayacak

Bakan Elvan: Zeytin Dalı Harekatı'nın bütçeyi daraltıcı etkisi olmayacak © AA

Kalkınma Bakanı Elvan, TSK'nın Afrin'de başlattığı Zeytin Dalı Harekatı'na ilişkin, "Bütçeyi, operasyonu dikkate alarak hazırladık. Operasyonun mali alanımızı daraltıcı etkisi olmayacak" dedi.

Anadolu Ajansı (AA) Editör Masası'nda gündeme ilişkin soruları yanıtlayan ve değerlendirmelerde bulunan Elvan, "ABD ile ilişkilerde kritik bir süreçteyiz. Terör örgütleriyle mücadelede kararlıyız. Tutumlarında bu yönde değişiklik olursa memnuniyet verici olur" diye konuştu.

Bakan Elvan, TSK'nın Afrin'de başlattığı Zeytin Dalı Harekatı'na ilişkin, "Bütçeyi, operasyonu dikkate alarak hazırladık. Operasyonun mali alanımızı daraltıcı etkisi olmayacak" ifadelerini kullandı.

Elvan, cari açık rakamlarıyla ilgili "Endişe içinde olmamız gerektiğini düşünmüyorum. İthalat kalemlerine baktığımızda yatırım veya ara malı oranının fazla olduğunu görüyoruz. Yatırım malı oranının yüksek olması bizi tedirgin etmemeli. Bu yatırımlarla neticede ihracat gerçekleştirilecek" dedi.

"ABD ile ilişkilerde önemli ve gerçekten kritik bir süreçteyiz"

Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, Türkiye'nin güvenliği açısından terörle mücadeleye devam edeceklerini belirterek, "ABD ile ilişkilerde önemli ve gerçekten kritik bir süreçteyiz. ABD ile müttefik olarak kalmayı, teröre karşı birlikte mücadele etmeyi her zaman arzu ederiz ama milletimizin, ülkemizin, devletimizin bekası için terör örgütleriyle mücadelede kararlıyız. Onların tutumunda bu yönde bir değişiklik olursa elbette bizim için memnuniyet verici olur." dedi.

Bakan Elvan, terörle mücadelede devletlerin birlikte hareket etmesi gerektiğini dile getirdi. ABD başta olmak üzere Türkiye'nin NATO müttefiki olan bazı ülkelerin Zeytin Dalı Harekatı'na yönelik yaklaşımlarını değerlendiren Elvan, şu ifadeleri kullandı:

"Terörle mücadele edilecekse hem DEAŞ hem PKK hem PYD ile mücadele etmeliyiz. DEAŞ ile bugüne kadar en önemli mücadeleyi yürüten ülkelerin başında geliyoruz. Fırat Kalkanı Harekatı'nda binlerce DEAŞ'lı temizlendi. Öte yandan 400 civarında DEAŞ'lının serbest bırakılarak İdlib'e yönlendirildiğini görüyoruz. Bu nasıl bir anlayış. Müttefiksek terör örgütlerine karşı hep birlikte mücadele etmeliyiz. 'DEAŞ'a karşı mücadele edelim, PKK'yı da terör örgütü olarak tanıyorum ama DEAŞ'a karşı bu terör örgütünü savaştırayım' düşüncesi vekalet savaşı gibi bir anlayış. Bu anlayışla o bölgeye huzurun, istikrarın gelmesi mümkün değil. Ülkelerin üniter yapısını koruyacak, orada barışı tesis edecek bir yaklaşım sergilenmesi gerekiyor. Büyük devlet olmanın, NATO üyesi olmanın gereği budur."

Elvan, Türkiye'nin güvenliği için terörle mücadeleye devam edeceklerini vurgulayarak, "ABD ile ilişkilerde önemli ve gerçekten kritik bir süreçteyiz. ABD ile müttefik olarak kalmayı, teröre karşı birlikte mücadele etmeyi her zaman arzu ederiz ama milletimizin, ülkemizin, devletimizin bekası için terör örgütleriyle mücadelede kararlıyız. Onların tutumunda bu yönde bir değişiklik olursa elbette bizim için memnuniyet verici olur ama terör örgütlerini desteklemeye devam ederlerse bizim atacağımız adımları daha önce açıkladık." dedi.

"Ordumuz ne kadar güçlüyse ekonomimiz de o kadar güçlüdür"

Zeytin Dalı Harekatı'nın başladığı ocak ayından itibaren ekonomik göstergelerin oldukça olumlu seyrettiğine dikkati çeken Elvan, "Ordumuz ne kadar güçlüyse ekonomimiz de o kadar güçlüdür." ifadesini kullandı. Elvan, 2017 yılı büyümesinin yüzde 7'nin üzerinde olacağını belirterek, "2018'de de müthiş bir ekonomik performans bekliyoruz." diye konuştu.

Elvan, Türkiye'yi ekonomik açıdan zor duruma sokmaya çalışanların başarılı olamadığına işaret ederek, özellikle Zeytin Dalı Harekatı sonrasında güven endekslerinin olumlu olduğunu dile getirdi.

Tüketici Güven Endeksi'nin ocak ayı itibarıyla son 4 yılın en iyi seviyesine ulaştığını söyleyen Elvan, Ekonomik Güven Endeksi'nin son 6 yılın, Reel Kesim Güven Endeksi'nin son 7 yılın, Satınalma Yöneticileri Endeksi'nin de yine son 7 yılın en yüksek düzeyine çıktığını bildirdi.

Bakan Elvan, Türkiye İhracatçılar Meclisinin dün açıkladığı İhracatçı Eğilim Araştırması'na göre, firmaların yüzde 77'sinin bu yıl ihracatlarının 2017'ye kıyasla artacağını öngördüklerine dikkati çekerek, bunun 2018'de ilave istihdam ve büyüme anlamına geldiğini ifade etti.

"Savunma sanayisi ihracatı 8 kat arttı"

2018 yılı bütçesini hazırlarken Zeytin Dalı Harekatı'nı dikkate alarak özellikle savunma bütçesini yaklaşık yüzde 40 artırdıklarını söyleyen Elvan, "Zeytin Dalı Harekatı, mali alanımızı daraltıcı bir etkiye sahip olmayacak. Döviz kurları son derece istikrarlı şekilde devam ediyor. Ekonomik beklentiler, ihracat ve istihdama yönelik beklentilerimiz olumlu. Tükiye ekonomisi oldukça güçlü ve sağlam temeller üzerine oturmuştur. 2018 'de de yatırım, üretim ve ihracata dayalı büyümeyle güçlenmeye devam edeceğiz." diye konuştu.

Elvan, ulusların güvenliğinde yerli savunma sanayisinin önemine değinirken de 2002'de 1,3 milyar dolar olan savunma ve havacılık sektörü cirosunun 2016'da 6 milyar doları aştığına dikkati çekti.

Savunma sanayisi ihracatının 2002'de 247 milyon dolar olduğunu belirten Elvan, "İhracatımız bugün 8 kat artışla 2 milyar doları aştı. 2002'de sadece 66 savunma projesi vardı ve yerlilik oranı yüzde 20 seviyesindeydi. Bugün savunma sanayisinde önemli artışla 550'yi aşan proje yürütüyoruz ve yerlilik oranı da yüzde 65'e ulaştı." dedi.

{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS