Ekim alanında hapşırmak bile yasak olacak! Bakanlık harekete geçti

Ekim alanında hapşırmak bile yasak olacak! Bakanlık harekete geçti

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, sebze ve meyvelerin üretiminde ve hasat sonrası aşamalarında hijyen sağlamak için harekete geçti. Hazırlanan çalışmaya göre, çiftçilerin ekim alanlarında hapşırması bile yasak olacak, paketlemede dezenfeksiyon kurallarına uyulacak.

Milliyet'te yer alan habere göre, bakanlıkça hazırlanan kılavuzda sebze ve meyvelerin üretim ve paketleme süreçlerine ilişkin kurallar getirildi.

Buna göre meyve ve sebzelerle direkt temas eden tarım işçileri, gerekli yerlerde koruyucu kıyafet ve ayakkabı giyecek, tırnak temizliğine dikkat edecek, tuvaletten çıktıktan sonra ellerini yıkayacak.

Evcil hayvanların tarımsal üretim alanlarından uzak tutulacağı belirtilen kılavuzda, “İşleme alanı içinde saat, yüzük, kolye, küpe, vb. mücevherat, süs eşyası kullanılmamalıdır. İşleme alanlarında çalışan personel önlük ceplerinde herhangi bir şey bulundurmamalıdır. İşleme alanı içinde sakız çiğnenmez, yiyecek yenilmez, tükürülmez, korunmasız ürün çevresinde hapşırılmaz, öksürülmez, sigara ve tütün mamulleri kullanılmaz” denildi.

{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS