Ekonomiye güven Eylül'de sert düştü

Ekonomiye güven Eylül'de sert düştü

Ekonomik güven endeksi siyasi belirsizlik, güvenlik endişeleri ve TL'deki değer kaybı nedeniyle Eylül ayında aylık bazda en sert düşüşünü gerçekleştirdi ve bir önceki aya göre yüzde 16.7 azalarak 70.89 değerine geriledi.

Endeks böylece TÜİK'in veriyi hesaplamaya başladığı Ocak 2012'den beri en düşük değeri aldı.

TÜİK açıklamasına göre ekonomik güven endeksindeki düşüş, endeksi oluşturan tüm güven endekslerindeki düşüşlerden kaynaklandı.

Ekonomik güven endeksi Ağustos ayında 85.14 değerini almıştı.
Otomotiv devi Volkswagen'e bir darbe daha!
Oyak Yatırım Başekonomisti Mehmet Besimoğlu, "Tüketici güven endeksi 2009, reel kesim güven endeksi ise 2012'den beri en düşük seviyelerde. Her ne kadar ekonomik güven endeksi 2012'den beri hesaplanıyor olsa da bu verinin de küresel krizin etkisinin en yoğun, ekonomik aktivitenin en düşük olduğu 2009 yılındaki seviyelere işaret ettiği söylenebilir. Şimdi de küresel riskler arttı ama ek olarak iç siyasette ve ekonomik reformlarda tıkanma var. Endeksteki düşüşte kur artışı ve siyasi belirsizlik etkili" dedi.

Tüketici güven endeksinin güvenlik endişeleri ve seçim sonrası artan siyasi belirsizlikle Eylül'de Ocak 2009'dan bu yana en düşük değerini alması ardından dün açıklanan reel kesim güven endeksi de Aralık 2012'den beri ilk kez ekonomik faaliyetlerde kötümser görünüm anlamına gelen 100 seviyenin altına inerek 99.1 seviyesine geriledi.

Ekonomik güven endeksi, tüketici güven göstergesi ile mevsim etkilerinden arındırılmış imalat sanayi (reel kesim), hizmet, perakende ticaret ve inşaat sektörlerine ilişkin güven göstergelerinin ağırlıklandırılarak birleştirilmesinden oluşuyor.

TÜİK endeksin, ekonomik büyümeye ilişkin olarak diğer ekonomik göstergelere kıyasla daha erken bilgi sağladığından öncü bir gösterge olduğunu belirtiyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS