Karşılıksız çekler neden arttı?

Karşılıksız çekler neden arttı?

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Çetin Osman Budak, iç ve dış politikadaki hatalı adımların, başta turizm olmak üzere birçok sektörü olumsuz etkilemesinin ödeme zincirini kopardığını, karşılıksız çek, protestolu senet ve iflas erteleme başvurularında ciddi bir artış yaşandığını öne sürdü.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun yanıtlaması istemiyle TBMM'ye verdiği önergede, son dönemde karşılıksız çek, protestolu senet ve iflas erteleme başvurularının sayısında önemli bir artış olduğunu, 2012'de 16.2 milyar TL olan karşılıksız çek tutarının 2013'te 14.1 milyar, 2014'te 19.9 milyar, 2015 sonunda ise 27.3 milyar TL'ye çıktığını hatırlattı.

Protestolu senet tutarının 2013'te 7.4 milyar TL, 2014'te 8.2 milyar TL ve 2015 yılında ise 10.1 milyar TL olarak gerçekleştiğini kaydeden Budak, "İflas erteleme başvurusu 2010'da 407, 2011'de 434, 2012'de 484, 2013'te 654 ve 2014'te 720 olmuş. 2015'te başvurunun çok arttığı biliniyor. Bu tablo ödeme zincirinin koptuğunu ve ekonomide çarkların dönmediğini göstermektedir. Bazı şirketlerin tahvil ihracı yaptıktan kısa bir süre sonra iflas erteleme talebinde bulunduklarına ilişkin örnekler, bu alandaki kamu denetiminin niteliğiyle ilgili ciddi şüphe uyandırmaktadır" diye konuştu.


"İflas erteleme yeni iflasları tetikler"

Başbakan Davutoğlu'ndan, son 5 yılda iflas erteleme başvurularının kaçında erteleme kararı verildiği ve bunun sektörlere göre dağılımı konusunda bilgi isteyen Budak, ayrıca iflas erteleme uygulamasının suistimal edilmesinin yeni mağduriyetlere yol açacağı uyarısında bulundu.

Budak, "Bazı şirketlerin, şirket merkezlerini iflas erteleme kararını daha kolay alabilecekleri illere naklettiklerine ilişkin tespitler karşısında hangi önlemler alınmış ya da alınacaktır? Bazı şirketlerin tahvil ihracı işlemlerinden kısa bir süre sonra iflas ertelemesi başvurusunda bulunmasıyla ilgili bir inceleme ya da soruşturma yapılmış mıdır? Hangi sonuçlara ulaşılmıştır?" diye sordu.

Budak şöyle devam etti:

"Karşılıksız çek, protestolu senet ve iflas erteleme başvurularındaki artış, ödeme zincirinin kopmasına yol açacağına göre, kriz derinleşmeden bir adım atılacak mıdır? Çek, senet gibi ödeme araçlarına güvenin yeniden sağlanması için hükümet bir girişimde bulunacak mıdır? İflas ertelemeler yeni iflasları getirebilir. İflaslar daha da büyümeden, bir çözüm uygulamaya konulacak mıdır?"

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS