Merkez Bankası'ndan döviz piyasalarına müdahale

Merkez Bankası'ndan döviz piyasalarına müdahale

Merkez Bankası'ndan döviz piyasalarına müdahale

Dolar 3.12 seviyesini aştı, yeni tarihi zirvesini gördü. Rekor seviyelerden gerileyen kur haftaya 3.10 liranın üzerinde başladı. Merkez Bankası'ndan da yeni adımlar geldi. Banka piyasaya 3.5 milyar dolarlık destek açıkladı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Ehliyet ve pasaportta önemli değişiklik

Bankaların ellerindeki döviz için Merkez Bankası'na yatırması gereken zorunlu karşılıklar azaltıldı. Böylece bankaların elinde daha çok döviz kalacak. Söz konusu değişiklik ile yaklaşık 2.9 milyar dolar bankaların serbest kullanımına açılmış olacak.

620 milyon dolarlık ek likidite sağlanacak

Ayrıca rezerv opsiyonu katsayılarında değişiklik yapıldı. Rezerv opsiyonu mekanizması kapsamında döviz imkânının ikinci, üçüncü ve dördüncü dilimlerinde katsayılar 0.2 puan azaltıldı. Bu yolla 620 milyon dolar ilave likidite sağlanacak.

Her iki yöntemin toplamında piyasa 3.5 milyar dolarlık destek sağlanmış olacak.

Merkez Bankası'nın yaptığı açıklamaya uzmanlar, "Merkez Bankası dünya piyasalarındaki dalgalanma nedeniyle faiz oranlarında indirim yapamayınca ilave nakit önlemlerine yöneldi" yorumunu yaptı.

Aynı uzmanlar bu adımların uzun kalıcı etkisinin olmayacağını, üstelik Merkez Bankası rezervlerinde düşüş yaratacağını söylüyor.