Mustafa Elitaş'tan Merkez'in yeni başkanı hakkında ilk yorum

Mustafa Elitaş'tan Merkez'in yeni başkanı hakkında ilk yorum

Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş, Merkez Bankası (TCMB) Başkanlığına Murat Çetinkaya'nın atanmasını içeren kararnamenin Bakanlar Kurulu'nda imzalanmasına ilişkin, "Piyasaların olumlu karşıladığı gibi ben de şahsen çok olumlu olduğunu ifade ediyorum. Kendisine başarılar diliyorum" dedi.

Elitaş, Orta Anadolu İhracatçılar Birliği (OAİB) toplantı salonunda düzenlenen İklimlendirme ve Sanayi İhracatçı Birliği ödül töreninin ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

TCMB Başkanlığına Çetinkaya'nın atanmasına ilişkin Bakanlar Kurulu kararnamesinin dün imzalandığı anımsatılarak değerlendirmesinin sorulması üzerine Elitaş, TBMM'da alınan kararla İstiklal Madalyası'nı vermek üzere gittikleri Şanlıurfa'nın kurtuluş günü olan 11 Nisan'da, aynı zamanda 13 yıl aradan sonra ilk kez Ankara dışında bir ilde Bakanlar Kurulu'nu gerçekleştirdiklerini hatırlattı.Elitaş, "Bakanlar Kurulu yapılırken Sayın Çetinkaya'nın kararnamesi Hükümet tarafından imzalandı. Hayırlı uğurlu olmasını istiyoruz. Bankacılık sektöründe uzman bir arkadaşımız. Özgeçmişine baktığımızda yetenekli bir değer. Zaten Merkez Bankası Başkan Yardımcılığı yapmış süreçte de. Kamuoyunun, piyasaların olumlu karşıladığını görüyoruz. Bu da bizim için önemli. Başarılar diliyoruz. Merkez Bankası Başkanlığı zor bir . Alacağınız her türlü karar, söyleyeceğiniz her söz ekonomiyi olumlu veya olumsuz yönde etkileyebilir. Bugüne kadar Merkez Bankası başkanları hep hassas davranmışlardır. Sayın Çetinkaya'nın da aldığı bu kültür çerçevesinde aynı davranış şeklini sergileyeceğini düşünüyorum" değerlendirmesinde bulundu.
Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya oluyor
Başka bir basın mensubunun, sanayicilerin şikayet ettikleri TCMB'nin faiz politikasında Çetinkaya döneminde bir değişiklik olup olmayacağı yönündeki sorusu üzerine de Elitaş, "Merkez Bankası Başkanı daha görevine başlamadı, 19'unda başlayacak göreve. Başladıktan sonra o performansını en iyi şekilde değerlendirecektir" ifadelerini kullandı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS