Nisan ayı ihracat rakamları Antalya'da açıklandı

Nisan ayı ihracat rakamları Antalya'da açıklandı

Türkiye'nin nisan ayı ihracatı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 2.8 azalarak 11 milyar 443 milyon 283 bin dolara geriledi. Yılın ilk dört ayındaki ihracat ise yüzde 8.4 düşüşle 46 milyar 177 milyon 268 bin dolar olarak gerçekleşti.

Nisan ayı ihracat rakamları, Antalya'nın Aksu ilçesindeki Expo 2016 Sergi alanında düzenlenen basın toplantısıyla açıklandı.

ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş'ın da katıldığı toplantıda rakamları, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi açıkladı.  Mehmet Büyükekşi, nisan ayında ihracat rakamlarının geçen yılın aynı ayına göre yüzde 2.8 oranında düşerek 11.4 milyar dolar olarak gerçekleştiğini belirtti.

Büyükekşi, "Yılın ilk dört ayında ise yüzde 8.4 kayıpla 46.2 milyar dolar ihracata imza atıldı. Son 12 aylık dönemde ise bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 9.6 gerilemeyle 139.6 milyar dolarlık ihracat yapıldı" dedi.

Gerilemedeki etkenin emtia fiyatlarındaki düşüş olduğunu anlatan Büyükekşi, elde edilen gelir azalmasına karşılık ihracat miktarında artış görüldüğünü söyledi.

Otomotiv ilk sırada

İhracattaki sektörel dağılımda ise ilk sırada otomotiv sektörünün geldiğini anlatan Büyükekşi, bu sektörün ihracatının nisan ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 11.5'lik artışla 2 milyar 47 milyon dolara çıktığını söyledi.

İhracat dağılımında ikinci sırayı ise 13.3'lük artışla 1 milyar 526 milyon dolarlık ihracatla hazır giyim ve konfeksiyon sektörünün aldığını belirten Büyükekşi, bunu geçen yılın aynı ayına göre yüzde 14.6'lık kayıpla ve 1 milyar 229 milyon dolarlık ihracatla kimyevi maddeleler ve mamulleri sektörünün izlediğini açıkladı.

Nisan ayında sanayi sektörleri içinde en fazla ihracatı ise yüzde 14.9 ile savunma ve havacılık sektörünün gerçekleştirdiğini anlatan Büyükeşki, tarım sektöründe ise en büyük artışı yüzde 47.3'lük oranla tütün sektörünün gerçekleştirdiğini söyledi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS