Patronlar tasarım kararını kimseye bırakmıyor

Patronlar tasarım kararını kimseye bırakmıyor

Bu yıl ikincisi düzenlenen UXistanbul Uluslararası Konferansı'nda dünyanın lider şirketlerinden birçok ünlü kullanıcı deneyimi ve kullanılabilirlik uzmanı, deneyimlerini katılımcılar ile paylaştı. Konferansta paylaşılan "Türkiye Kullanıcı Deneyimi Raporu"na göre Türkiye, yüksek uzmanlık gerektiren tasarımda bile son kararı patronlar veriyor. Ankete göre tasarım konusunda yüzde 34 ile yönetim kurulu başkanı ve genel müdürün kararı kesin sayılıyor.

Bu yıl ikincisi gerçekleşen UXistanbul Uluslararası Konferansı'nda keynote konuşmacıları, panel ve workshop'lar ile kullanıcı deneyimi alanındaki en son trendler, en başarılı ve en başarısız örnekler ile işin püf noktaları paylaştı.

300'e yakın kayıtlı katılımcı tarafından takip edilen etkinlikte, kullanıcı deneyimi konusunda dünyanın en önde gelen şirketlerin temsilcileri deneyimlerini katılımcılar ile paylaştı.

Konferansta, ilk defa yapılan "Türkiye Kullanıcı Deneyimi Raporu" da katılımcılar ile paylaşıldı.

Tasarım son kararı yöneticiler veriyor

Raporu yorumlayan UXservices Yönetici Ortağı Barış Sarıalioğlu, şunları söyledi:
Türkiye Değişim Kültürü İnisiyatifi Danışma Kurulu 2. kez toplandı
"Anket sonuçlarına baktığımızda üst yönetimin tasarımlara ilişkin nihai kararı verme sürecinde oldukça aktif bir rol oynadığını söyleyebiliriz. Bu konuda kullanıcı deneyimi ekiplerinin, kullanıcıların ihtiyacını analiz ederek tasarıma yansıtmaları sebebiyle ön planda olmaları doğru bir yaklaşım olacaktır.

Uzmanların değil de patron ve genel müdürlerin son onayını verdiği tasarım projelerinde sıkıntılar yaşanmakta. Bu konuda Kullanıcı Deneyimi Ekiplerinin kullanıcıların ihtiyaçlarını analiz ederek tasarıma yansıtmaları sebebiyle ön planda olmaları doğru bir yaklaşım olacaktır.

Nihai kararı ise kullanıcıların vermesi, hedeflenmesi gereken son nokta olmalıdır. Ancak anketimizde görülüyor ki uzman ekiplerin son kararı verme oranı yüzde 25, kullanıcıların karar verme oranı ise yalnızca yüzde 2. Bu tür yanlış tercihler yüzünden milyonlarca dolarlık zararlar bile ortaya çıkabiliyor."

Şirketlerin yüzde 91'i kullanıcı deneyiminin farkında

Kurumları UX anlamındaki olgunluk düzeylerine göre kategorize eden çalışmanın sonuçlarına göre, firmaların yalnızca yüzde 9'u kullanıcı deneyimi ile ilgilenmiyor. Geri kalan yüzde 91 ise ya doğrudan veya dolaylı olarak kullanıcı deneyimi ile ilgileniyor.

Altı kategoride incelenen şirketlerin önemli bir kısmı olan yüzde 35'lik bir bölüm, kullanıcı deneyiminin öneminin farkında ancak henüz yeterli yatırımları yapamamış şirketleri işaret ediyor. Diğer ülkeler ile yapılan araştırmalar ile kıyaslandığında, Türkiye'deki bu yüzde 35'lik kesim dünya trendleri ile paralellik gösteriyor.

Yüksek eğitim kurumları talebi karşılamıyor

Raporda yayınlanan, toplumsal olarak en önemli istatistiklerden biri ise, eğitim kurumlarının kullanıcı deneyimi konusundaki talebi ne ölçüde karşılayabildiklerine dair verileri ortaya koyuyor.

Araştırmaya göre yüzde 30 oranında katılımcı, kullanıcı deneyimi alanında eğitim veren bir üniversite bölümü olmadığını, yüzde 29'u var olan bölümlerin ihtiyacı karşılayacak yetkinlikte olmadığını, yüzde 26'sı ise yeterli sayıda bölüm olmadığını belirtiyor.

Raporun detaylarına http://www.uxservices.com/yayinlar/ adresinden ulaşılabilir.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS