Suriyeli garsonların maaşı 4 bin TL’ye çıktı

Suriyeli garsonların maaşı 4 bin TL’ye çıktı

Türkiye'de geçen yıllara oranla Avrupalı turist sayısı düşerken Arap turist sayısında artış var. Bu da turistik bölgelerde Arapça bilen çalışan bulundurmayı zorunlu kılıyor. Ortaköy esnafı 7 sene önce 1500 TL verdikleri Suriyeli garsonların maaşının artık 4000 liraya çıktığını söyledi.

Sözcü'den Derin Gökçe'nin haberine göre, Ortaköy’de kafe işleten Osman Altınok Suriyelilerin aslında Arap turistlerle olan dil açığını kapattıklarını ama artık çok faiş maaşlar istediğini söyledi.


okulundan olduğunu belirten esnaf Altınok "Bir başkası oradaki fabrikada müdür, yönetici falan o şekilde gelip burada garsonluk yapıyor. Ancak bir Suriyeli garsonun burada aldığı maaşı 4000 TL‘ye geliyor. Ortaköy piyasasının geneli böyle. En pahalısı Ortaköy çünkü tüm Araplar buraya gelip oturuyor” şeklinde konuştu.


'En çok parayı verene gidiyorlar, hiç acımaları yok'


Ortaköy’de 12 yıllık esnaf İsmail Yetkin de Arapların bu semtte çok yoğunluk oluşturduğunu ve bu yüzdende Suriyeli garsonların daha fazla 'piyasa yaptığını' belirtti. Yetkin “Suriyeliler parayı çok seviyor. En çok parayı hangi kafe verse oraya gidiyorlar. Hiç acımaları yok. Bir de sigortasızlar zaten adam hemen işi bırakabiliyor Biz de bir hak talep edemiyoruz. Bizimde onlara ihtiyacımız olduğunu biliyorlar. Mecbur birbirimize katlanıyoruz" dedi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS