hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  TANAP "tam gaz" ilerliyor

  TANAP tam gaz ilerliyor
  expand
  KAYNAKAA

  Azeri gazını Türkiye üzerinden Avrupa'ya taşımayı amaçlayan Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı (TANAP) için çalışmalar devam ediyor. Projede kullanılmak üzere şu ana kadar üretilen 850 kilometrelik boru teslim edildi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, teslim edilen 850 kilometrelik borunun yüzde 20'lik kısmının üretimi Çin'de, geri kalanıysa Türkiye'de gerçekleştirilidi.

  Proje kapsamında, Türkiye sınırları içerisinde biri Eskişehir ve diğeri Trakya'da olmak üzere, ulusal doğalgaz iletim şebekesine bağlantı için iki çıkış noktası yer alacak. Bu çıkışlardan Türkiye yıllık 16 milyar metreküplük
  kapasitenin 6 milyarını kendi kullanımı için alırken, kalan 10 milyar metreküp Avrupa'ya gidecek.
  Petrol 30 doların altını gördü
  Güney Kafkasya Boru Hattı (SCP) ve Trans-Adriyatik Boru Hattı (TAP) ile birleşerek Güney Doğalgaz Koridoru'nun parçasını oluşturacak TANAP Doğalgaz Boru Hattı, 19 kilometresi Marmara Deniz geçişi olmak üzere toplam bin 850 kilometre ana hat ile Türkiye içerisindeki çıkış noktalarına olan bağlantı hatlarının işletmesinde kullanılmak üzere inşa edilecek yer üstü tesislerinden oluşacak.

  SOCAR'ın yüzde 58, BOTAŞ'ın yüzde 30 ve BP'nin yüzde 12 hisse ile ortak olduğu projenin temeli, geçen yıl mart ayında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in katılımıyla Kars'ın Selimiye ilçesinde gerçekleştirilmişti.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow