hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  TMSF Türkiye'nin dev holdinglerini bile geride bırakıyor

  TMSF Türkiyenin dev holdinglerini bile geride bırakıyor
  expand
  KAYNAKAA

  15 Temmuz'daki darbe girişiminin ardından yürütülen soruşturma kapsamında Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'na (TMSF) devredilen şirket sayısı 200'e ulaştı. Devredilen şirket sayısının gelecek dönemde daha da artması beklenirken, fon, bünyesindeki şirket sayısıyla şimdiden Koç ve Sabancı gibi dev holdingleri geride bırakıyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  FETÖ'ye "himmet" adı altında finansal destek sağladıkları iddiasıyla bazı iş adamlarının da aralarında bulunduğu şüphelilere yönelik yürütülen soruşturma devam ederken, sahipleri ya da yöneticileri gözaltına alınıp tutuklanan bazı şirketlerin, ilgili mahkemelerin kararı doğrultusunda bu ayın başından itibaren TMSF'ye devredilmesine başlandı.

  Fona ilk devredilen şirket Kayserili Boydak Holding oldu. Koza İpek Holding, Boydak Holding ve Dumankaya ailesine bağlı şirketler başta olmak üzere Türkiye'nin dört bir yanında çok sayıda şirket TMSF'ye devredildi.
  Moody's 8 Türk devinin notunu açıkladı
  26 Eylül 2016 itibarıyla TMSF'ye devredilen şirket sayısı 200'e ulaştı. Fon, bünyesindeki şirket sayısıyla Koç ve Sabancı gibi Türkiye'nin dev holdinglerini geride bırakıyor. TMSF'ye devredilen şirket sayısının gelecek dönemde daha da artması bekleniyor.

  TMSF'nin 2001 krizinden sonraki tecrübesi örnek oldu

  Bir şirketin TMSF'ye devredilmesinin ardından mahkemeden yazının gelmesiyle Fon Kurulu toplanarak, ilgili şirkete yeni yönetim atıyor. Şirketin yönetim kurulu başkanının genellikle TMSF'deki daire başkanlarından oluştuğu yeni yönetimde, hukukçu, maliyeci ve finansçılar da bulunuyor.

  Fon, TMSF'ye devir öncesi şirkete atanan kayyumlar ile de yeni dönemde çalışabiliyor. "İcra kurulu gibi çalışan" yeni yönetim, adeta şirketin "röntgenini çekerek" yol haritasını belirliyor. TMSF'nin şirket yönetme alanında, 2001'deki büyük krizden sonraki tecrübesinin bazı ülkelere örnek olduğu belirtiliyor.

  İyi olan satılacak, kötü olan tasfiye edilecek

  TMSF, devredilen şirketlerden faaliyette olan ve bilançosu iyi şirketleri satmayı, faaliyette olmayan ya da bilançosu kötü olan şirketleri ise tasfiye etmeyi planlıyor.

  Satılan şirketlerden elde edilecek gelir, şirket sahibi ya da yöneticisi hakkında açılan dava sonuçlanıncaya kadar Fon bünyesindeki bir hesapta muhafaza edilecek.

  Satış geliri, mahkeme kararının ardından şirket sahibi ya da yöneticisinin suçlu bulunması halinde TMSF aracılığıyla Hazine'ye aktarılacak, suçsuz bulunması durumunda da şirket sahibine iade edilecek.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow