Türkiye'ye doğrudan yatırım yarı yarıya azaldı

Türkiye'ye doğrudan yatırım yarı yarıya azaldı © Shutterstock

Türkiye'ye uluslararası net doğrudan yatırım girişi bu yılın ilk çeyreğinde (ocak-mart) geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 52,6 azalarak 2 milyar 6 milyon dolar oldu.

ekonomi Bakanlığı, mart ayına ilişkin "Uluslararası Doğrudan Yatırım Verileri Bülteni"ni yayımladı. Buna göre, martta 868 milyon dolarlık uluslararası net doğrudan yatırım girişi gerçekleşti.

Uluslararası yatırımcıların Türkiye'deki yeni veya mevcut şirketleri ile iştirak ettikleri yerli sermayeli şirketlerdeki ortaklık paylarına ilişkin transferleri içeren sermaye girişi, martta 433 milyon dolar olurken, bunun 351 milyon dolarlık bölümü AB ülkeleri kaynaklı gerçekleşti.

Bu yılın ilk çeyreğinde net doğrudan uluslararası yatırım girişi, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 52,6 azalarak 2 milyar 6 milyon dolar oldu.

Söz konusu yatırım girişi geçen yılın aynı döneminde 4 milyar 236 milyon dolar düzeyindeydi. Uluslararası doğrudan yatırım girişleri kaleminde yer alan sermaye girişi ise bu yıl toplam 1 milyar 28 milyon dolara ulaştı.


Ocak-mart dönemindeki uluslararası doğrudan yatırım girişinin 277 milyon doları imalat sanayi sektöründen, 217 milyon doları enerji sektöründen kaynaklandı. Söz konusu dönemdeki nakit sermaye girişinin yüzde 78,3'ü AB ülkeleri kaynaklı oldu.

Uluslararası sermayeli şirketlerin sayısı

Mart ayında 439 uluslararası sermayeli şirket ve şube kuruldu, 13 yerli sermayeli şirketi de uluslararası sermaye iştiraki gerçekleşti.

Ocak-martta ise bin 465 uluslararası sermayeli şirket ve şube kuruldu, 37 yerli sermayeli şirkete de uluslararası sermaye iştiraki yapıldı.

Aynı dönemde bin 502 uluslararası sermayeli şirket, başta toptan ve perakende ticaret sektörü olmak üzere, gayrimenkul, kiralama ve iş faaliyetleri ile inşaat sektörlerinde faaliyette bulundu.

Kayıtlı sermayesi 500 bin doların üzerinde olan 47 uluslararası sermayeli şirket, şube kuruluşuyla yabancı ortak iştiraki gerçekleşti. Bu şirketlerin 17'si toptan ve perakende ticaret sektöründe ve 8'i ulaştırma, haberleşme ve depolama hizmetleri sektöründe faaliyette bulunuyor.

Söz konusu dönemde kurulan bin 502 uluslararası sermayeli şirketin 933'ü yakın ve Ortadoğu ülkeleri, 270'i AB ülkeleri, 96'sı diğer Asya ülkeleri ortaklı şirketler oldu.

Mart sonu itibarıyla Türkiye'deki uluslararası sermayeli şirket ve şube sayısı 42 bin 581'e ulaşırken, 6 bin 514 yerli sermayeli şirkete de uluslararası sermaye iştiraki gerçekleşti. Buna göre toplamda 49 bin 95 uluslararası sermayeli şirket Türkiye'de faaliyette bulunuyor.

Bu şirketlerin ülke gruplarına göre dağılımında 20 bin 918 girişimle AB ülkeleri birinci sırada yer aldı. Almanya 6 bin 602 şirketle ilk sırayı alırken, bu ülkeyi 2 bin 933 şirketle İngiltere, 2 bin 610 şirketle Hollanda izledi.

Bu şirketlerin 29 bin 693'ü İstanbul, 4 bin 792'si Antalya, 2 bin 731'i Ankara ve 2 bin 293'ü İzmir'de bulunuyor. İstanbul'da faaliyette bulunan 29 bin 693 uluslararası sermayeli şirketin 11 bin 459'u toptan ve perakende ticaret, 5 bin 13'ü gayrimenkul kiralama ve iş faaliyetleri ve 3 bin 822'si imalat sanayi sektörlerinde faaliyette bulunuyor.

Martta 18 projeye yatırım teşvik belgesi düzenlendi

Bu yıl martta Ekonomi Bakanlığı tarafından yatırım teşvik belgesi düzenlenen 18 proje için yaklaşık 58,3 milyon dolar tutarında yatırım yapılması öngörüldü.

Bu yıl ocak-mart döneminde ise belgelendirilen yatırım projesi sayısı 45, belge kapsamındaki yatırımların tutarı 428,2 milyon dolar oldu.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS