'Türkiye'ye Enerji Veren Kadınlar' ödüllendirildi

"Türkiye'ye Enerji Veren Kadınlar" Ödül töreni Lütfi Kırdar Kongre Merkezi'nde düzenlenen törenle sahiplerine verildi. Törende, Akademi Ödülü, Profesyonel Ödülü, İş Dünyası Ödülü, Girişimci Ödülü, Enerjide örnek şirket Ödülü ve Jüri Özel ödülü olmak üzere toplam 5 dalda ödül verildi."Türkiye'ye Enerji Veren Kadınlar" Ödül töreni Lütfi Kırdar Kongre Merkezi'nde düzenlenen törenle sahiplerine verildi. Törene, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu ile aralarında Orhan Gencebay'ın da olduğu sanat, siyaset ve iş dünyasından bir çok konuk katıldı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından organize edilen törende toplam 5 dalda ödüller sahiplerini buldu.

Törende Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak da konuştu. Sözlerine, "Kadını başının tacı, aile kurumunun mimarı olarak gören, kadim bir medeniyetin ve bunun yanında cenneti ayaklarının altına seren yüce bir dinin mensuplarıyız" diyerek başlayan Albayrak, "Tarihimizin hiçbir döneminde kadınlarımızın yok sayıldığı ya da toplumun dışına itildiği bir medeniyet olmadık. Dünya tarihinde kadının adı yokken Türk kültüründe devlet yönetiminde, sosyal ve kültürel hayata kadar her alanda bizleri zirveye taşıyan kadınlarımızın izlerini görmek gayet mümkün" dedi.

Programın açılış konuşmasını Jüri Başkanı Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı yaptı. Sabancı, "Enerji bugünümüzün, hem de geleceğimizin stratejik sektörlerinden biri. Dünyada en kuvvetli trendlerden biri. Hepimiz biliyoruz ki; şehirleşme, şehre göç, şehirleşme ile birleşen yeni teknolojik ortam... Enerjiye olan talep her geçen gün hızla artıyor.

Dolayısıyla tüm dünyada kadınları sektöre daha fazla çekmek için ciddi gayretler var. Ülkemizde de bu sektör için çalışan, bu sektöre ilgi gösteren profesyonel, akademisyen, girişimci kadınların sayısını arttırmak hepimizin görevi. Bu sebeple kadınlarımızı yüreklendirmek için oluşturulan bu programa jüri başkanı olmaktan onur duyuyorum" diye konuştu.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, "Enerjide örnek şirket" ödülünü, Uludağ Elektrik Perakende AŞ alırken ödülü Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir'e takdim etti.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, "Girişimci" ödülünü Boğatepe Çevre ve Yaşam Derneği Kurucu Üyesi Zümran Ömür'e verdi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, gecede ''İş dünyası'' ödülünü ODTÜ Kimya Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Nevin Selçuk'a verdi.

Bakan Albayrak gece sonunda Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'a hediye takdim etti.

Emine Erdoğan yaptığı konuşmada şunları söyledi: "Bugün burada dalgalara, fırtınalara direnerek başarı elde eden çok sayıda kadın görüyorum. Özellikle erkek egemen sektörlerde kadın varlığı son derece kıymetlidir. Kadınlar yapamaz denilen alanlarda cesaretiniz, dirayetiniz ile varlık gösterdiniz. Gerek evinin işi ile meşgul gerekse farklı sektörlerde çalışan ter döken tüm kadınlarımızın emeği kutsaldır. Hepsi aydınlık geleceğimizin mayasıdır. Dünya tarihi, 'kadın başıma ne yapabilirim?' yanılgısının karşısında dimdik duran kadınları görmüştür" diye konuştu.

"Türkiye'ye Enerji Veren Kadınlar" Ödül Töreni'nde Emine Erdoğan, Jüri özel ödülünü Vakıfbank Kadın Voleybol Takımı oyuncularına, takdim etti.

Doğuş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Şahenk, Akademi dalında Sabancı Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Selmiye Alkan Gürsel'e ödülünü takdim etti.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS