Yerli Troy 900 bini gördü, hedef 23 milyon

Yerli Troy 900 bini gördü, hedef 23 milyon

2016 yılının nisan ayında tanıtılan yerli ödeme sistemi Troy, bir buçuk yıl gibi kısa bir sürede 900 bini buldu, hedef 1 milyon... Uzun vadede Türkiye'de kart kullanmayan 23 milyon kişiye Troy ile ulaşmak... Yerli ödeme sistemi Troy gibi, Türkiye'yi nakitsiz günlere hazırlamayı amaçlayan dijital cüzdan BKM Express ürününü hayatımıza sokan Bankalararası Kart Merkezi'nin (BKM) Genel Müdürü Soner Canko ile dijital ekonomiyi ve BKM'nin son projelerini konuştuk.

Bankalararası Kartlar Merkezi tarafından 2016 yılının Nisan ayında piyasaya sürülen yerli ödeme sistemi TROY, her geçen ay büyüme atağını sürdürüyor. Geçtiğimiz günlerde global bir ödeme kuruluşu olan Discover arasında yapılan işbirliği ile 185 ülkede kullanılabilecek duruma gelen TROY logolu kartlar, yurt içinde de ise 900 bine yaklaştı.  Halihazırda 15’i banka, biri de banka dışı olmak üzere 16 kurum TROY logolu banka kartı, ön ödemeli kart ve kredi kartı basabilir duruma gelirken, yıl sonuna kadar  toplam kart sayısının 1 milyonu geçmesi bekleniyor.

BKM Express, TROY gibi Türk finans sistemi için önemli projeler ile son yıllarda sık sık gündeme gelen Bankalararası Kart Merkezi'nin Genel Müdürü Soner Canko, kurumun önemli projelerini ve hedeflerini cnnturk.com'un da aralarında bulunduğu Türkiye'nin önde gelen haber platformlarının ekonomi editörleri ile bir araya geldiği toplantıda açıkladı.

1990 yılında 13 bankanın ortak girişimi ile kurulan Bankalararası Kartlar Merkezi, uzun bir süre bankalar arasındaki para transferlerini ve koordinasyonu sağlayıp destekledikten sonra 2010'lu yıllarla birlikte BKM Ekpress, Troy gibi önemli projelerle banka müşterilerine de hizmet vermeye başladı. BKM'nin son gözdesi konumundaki TROY ile sohbetimize başladığımız Soner Canko, öncelikli hedeflerinin Türkiye'de henüz kartlar ile tanışmamış 23 milyon Türk vatandaşını TROY logolu kartlarla tanıştırmak olduğuna vurgu yapıyor.

"Hedefimiz her cüzdanda 1 TROY logolu kart"

B,ir buçuk yıl gibi kısa bir sürede 900 bin kart rakamına ulaştıklarını vurgulayan Canko, "Hedefimiz yüzde 100 nakitsiz ödemeler toplumuna giden bu yolda tüm bankaların TROY logolu kartlarını kullanıcılara sunması ve her cüzdanda en az bir TROY logolu kart bulunması. Yıl sonunda 30 üyemizin 30’unda da kart görmeyi hedefliyoruz. TROY’un, bankalarımızın ve toplumumuzun iş birliğiyle Türkiye’nin yükselen markası olacağına yürekten inanıyoruz. Bu gruru hepimizin" ifadelerini kullandı.

Türkiye'de 188 milyon kart var, 3 yılda 210 milyonu geçecek

BKM'nin son verilerine göre, Türkiye'de yaklaşık 127 milyon banka kartı ve 61 milyon kredi kartı olmak üzere toplam 188 milyon kart bulunuyor. Ve bu rakam 3 yıl içerisinde 210 milyon civarına ulaşabilir. Böylesine devasa bir pastada yerli ödeme sistemi olarak varlığını sürdüren TROY,  Mastercard, Visa ve AMEX gibi dünyaca ünlü ödeme sistemleri ile pazarı paylaşıyor.

Kartların sağ alt köşesindeki logolar ne anlama geliyor?

Banka kartları ve kredi kartlarının sağ alt köşesinde logoları yer alan TROY, Visa, Mastercard, AMEX gibi şirketler, bankaların üretip pazarladığı kartlarda kullanılan teknolojileri geliştiriyor ve bu kartların geçerli olacağı ağı sağlıyor. Yani özetle, sağ alt köşede gördüğümüz logolar, kartın geçerli olduğu mağazalar ve POS'lar anlamında kart kullanıcılarını, teknoloji ve maliyet anlamında da bankaları ilgilendiriyor.

TROY öncesinde 5 yıllık bir araştırma yapıldı

TROY markasını geliştirdikleri dönemde 5 yıllık bir çalışma yaptıklarını aktaran Soner Canko, bu süreçte kullanıcı alışkanlıklarını test ettiklerini ifade etti. Canko 5 yıllık araştırma sürecini şöyle değerlendirdi:

"Eskiden enflasyonist dönemde her bir alışverişimizi küçük dahi olsa kredi kartları ile alıp 30-40 gün geç ödemek gibi bir alışkanlığımız vardı. Dolayısıyla 40 TL’lik bir alışveriş de yapsak 400 TL’lik bir alışveriş de yapsak kartla ödeyelim hem puan kazanırız hem de geç öderiz deniyordu. Enflasyonun düşmesiyle birlikte kredi kartından çok banka kartı tercih edilmeye başladı. Kullanıcı alışkanlıklarına yönelik dikkatimizi çeken bir diğer konu ise kredi kartını cebinizden çıkardığınızda bozuk parayla bir şey almak ayıp sayılırdı. Artık mikro ödemeleri de kart ile yapar olduk. Üçüncüsü ise gelir seviyesi  daha düşük insanlar da kart kullanmak istiyor. Eskiden gelir seviyesi yüksek olan insanlar, lüks tüketim için kullanır şeklinde bir algı vardı."

Kartlar açısından bir başka önemli hususun ise genç nüfus olduğunu hatırlatan Canko, "Geçtiğimiz yıllarda gençler finansal hayata daha erken katılmıyordu, kredi kartlarına karşı daha mesafelilerdi. Şimdi ise 18 yaşından önce verilen kartlarla ayağını yorganına göre uzatma konusunda gençler bizlerden daha dikkatliler. Finansal tecrübelerini çok daha erken öğreniyor ve çok daha iyi kullanıyorlar." ifadelerini kullandı.

BKM Express hem yerli hem daha güvenli

BKM tarafından geliştirilen bir başka ürün olan ve 5 yılı geride bırakan dijital cüzdan BKM Express ise mobil ödemelerde kullanıcılara hızlı ve güvenilir ödeme olanağı sunuyor. BKM Express’in en büyük avantajı olarak ise alışverişlerde kart bilgilerinin tamamını istemiyor olması. Özetle, online alışveriş yaparken kredi kartı bilgilerinin tamamını vermekten çekiniyorsanız, BKM Express ile kartınızın ilk 6 hanesi ve son 4 hanesiyle işlem yapabiliyorsunuz. Artık güvenlik sistemleri çok gelişmiş olsa da 16 haneli kart bilgilerinizin 6 hanesinden tasarruf etmiş oluyorsunuz. Mobil cihazlarda kullanılabilen BKM Express, web sitesinden de kullanılabiliyor. Kasım 2017 itibarıyla 24 bin üye iş yerinde BKM Express kullanılabiliyor.

Kayıtdışı ile mücadelede çok önemli rol oynuyor

BKM Express projesi ile ilgili yüz yüze ödemeler için daha fazla iş birliği içine gireceklerini aktaran Canko, BKM Express ile Türkiye’yi nakitsiz toplum hedefine bir adım daha yaklaştığına vurgu yapıyor.

Hükümetin son açıkladığı Orta Vadeli Program’da da yer alan BKM’nin Troy projesi ile tüm ödemelerin kartllar ile yapılmasının ne kadar önemli olduğunu gözler önüne seriyor. Zira, Türkiye’nin nakitsiz bir topluma dönüşmesi, kayıtdışı ile mücadelede çok önemli bir yer tutuyor.

250’den fazla sivil toplum kuruluşuna 3,5 milyon TL bağış

BKM Express, e-bağış konusunda da epey yol almış durumda... Platform sayesinde bugüne kadar 250’den fazla sivil toplum kuruluşu için 3,5 milyon TL’den fazla yardım toplanmasına aracı oldu.

{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS