Yeryüzü Pazarı'nın ilk adayı İstanbul'da açıldı

Yeryüzü Pazarı'nın ilk adayı İstanbul'da açıldı

Uluslararası ve halk destekli bir örgütlenme olan "SlowFood" tarafından desteklenen ve mevsimsel, yöresel ve sürdürülebilir tarım metodları ile üretilmiş doğal ürünlerin uluslararası adresi olan Yeryüzü Pazarı'nın İstanbul'daki ilk adayı Şile Doğal Ürünler Pazarı açıldı.

İstanbul'un en geniş orman ve tarım alanına sahip olan Şile'nin 57 köyünde yerel halkın ürettiği, tamamen doğal ürünlerin yer aldığı pazar, hem tamamen doğal ve nitelikli ürünleri tezgahlara çıkaracak hem de dünyanın dört bir yanından gelecek üreticilere ev sahipliği yapacak. Açılış törenine Şile Kaymakamı Salih Yüce, Şile Belediye Başkanı Can Tabakoğlu ve çok sayıda davetli katıldı.


IŞİD 'in ölüm hücreleri


Kaymakam Salih Yüce konuşmasında "İstanbul'un doğal yiyeceklerini üretmeye talibiz. İnşallah bunu da başaracağız" diye konuştu.Şile Belediye Başkanı Can Tabakoğlu ise “İstanbul'un en değerli ve verimli toprakları olan Şile'yi hak ettiği yere taşımak amacıyla attığımız adımların meyvelerini toplamaya başlıyoruz. Şile İstanbul'un en geniş orman ve tarım alanına sahip. Bu verimliliği değerlendirmek, hem köylümüze destek olmak hem ilçemizin değerine değer katmak üzere 57 köyümüzde yerel halkla bir araya geldik. Onlara projemizden, SlowFood'dan, Yeryüzü Pazarı'ndan ve hem kendileri hem de ilçemiz ekonomisine katkısından bahsettik. Onların da desteğini alarak ilerledik ve Şile SlowFood Palamut Birliği desteğiyle bugün pazarımızı açtık. Köylülerimiz ve üreticilerimiz başta olmak üzere tüm İstanbulluya hayırlı olmasını dilerim" dedi.Yapılan resmi açılışın ardından yoğun katılım nedeniyle tezgahlardaki ürünler adeta yok sattı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS