Göbeğinizi büyütürken saçlarınızı kaybedebilirsiniz

Erkeklerin kabusu saç dökülmesidir. Estetik,Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op.Dr.İlhan Serdaroğlu konu ile ilgili bilgiler verdi.Op.Dr.İlhan Serdaroğlu ,''Erkeklerde en sık görülen genetik tipte saç dökülmelerinin, artmış kalp damar hastalığı riski ve metabolik sendromla alakalı olduğunu gösteren veriler son günlerde arttı.
Metabolik sendrom denildiğinde, bir kişide kalp ve damar hastalığı riskini artıran, lipid yüksekliği, obezite, hipertansiyon ve anormal glukoz toleransı gibi risk faktörlerini içeren bir tablo karşımıza çıkıyor
Obezitenin genetik saç dökülmesiyle tek başına ilgili olup olmadığı tam olarak bilinemiyordu.
Bunu anlayabilmek için Taywan’da genetik saç dökülmesi problemi yaşayan 142 erkek arasında bir çalışma gerçekleştirildi.
Yapılan bu çalışmada, saçları dökülen erkelerin %40 kadarında vücut kitle indeksi yüksek ve obezite sınırının üzerinde bulundu.
Şiddetli saç dökülmesi yaşayan ve kelliği fazla olan erkeklerin, saç dökülmesi daha az olan diğer erkeklere göre daha şişman oldukları da istatistik bir veri olarak tespit edilmiş.
Yaş, sigara,hipertansiyon,obezite etken...
Yaş, sigara, hipertansiyon gibi diğer değişkenler düzenlendikten sonra, şişman ya da obez erkeklerde saç dökülme riskinin, normal kiloya sahip erkeklere oranla 3,5 kat daha fazla olduğu saptanmış.
10 / 10
Göbeğinizi büyütürken saçlarınızı kaybedebilirsiniz
Şişmanlık ve obezite 30’lu yaşların altına görülmeye başladığında kellik 5 kat artabiliyor
{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS