12-13 Ağustos'ta gökyüzünde şölen var

2015 yılının en önemli gök olayı, halk arasında "yıldız kayması" olarak bilinen göktaşı yağmurunun en yoğun olanlarından Perseid, 12-13 Ağustos tarihlerinde maksimum seviyeye ulaşacak. Geçen yıl dolunaya denk gelen gökyüzü şöleni, bu yıl Ay gökyüzünde son dördünde olduğu için daha iyi izlenebilecek. Şehir ışıklarından uzak bir yerde gece boyunca saatte 90'a kadar meteor görmek mümkün.Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu'nun (TÜBİTAK) Antalya'da bulunan Ulusal Gözlemevi'nin 2015 yılı en önemli gök olayları arasında gösterilen Perseid Göktaşı Yağmuru, 12-13 Ağustos gecelerinde en yoğun dönemine ulaşacak. Gökyüzünde muhteşem bir manzara ortaya çıkaracak bu önemli gök olayı, ışık yoğunluğunun en az olduğu bölgelerde çıplak gözle rahatlıkla izlenebilecek.

Geçen yıl dolunaya denk geldiği için gökyüzündeki ışık yoğunluğu nedeniyle çok az gözlenebilen bu şölen, bu yıl Ay'ın son dördünde olması nedeniyle daha iyi gözlemlenebilecek. Ay'ın son dördünde çok ince bir çizgi olarak görünecek gökyüzünde karanlıkta 1 saatte 90 kadar göktaşı görülebilecek.

12-13 Ağustos gecesi yaşanacak gökyüzü şölenine ilişkin TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi'nden (TUG) yapılan açıklamada, halk arasında "yıldız kayması" olarak bilinen olayın, aslında göktaşlarının son derece yüksek hızlarla Dünya atmosferine girerek sürtünme sonucu yanmasıyla oluştuğuna dikkat çekildi.

Yıldızlarla ilgisi olmadığı belirtilen bu meteorların, çoğunluğu kum tanesinden daha küçük boyutlu kaya parçaları ve kozmik moloz olduğu, çoğunun Dünya yüzeyine hiç ulaşamadığı, yüzeye ulaşabilenlerin de meteorit adıyla anıldığı kaydedildi. Perseid, Dünyanın 109P/Swift-Tuttle kuyruklu yıldızının kalıntısından geçtiği sırada oluşuyor.

TUG uzmanları, yılda sekiz kez meteor yağmuru olayı yaşandığını söyledi. En etkileyicilerinin başında Perseid'in yanı sıra, 13-14 Aralık'ta yaşanacak Geminid (İkizler) göktaşı yağmurunda 1 saatte 120'ye yakın meteor görülebilecek.

Güneş etrafındaki döngüsünü 130 yılda bir tamamlayan ve ilk kez 1862 yılında Lewis Swift – Horace Parnell Tuttle tarafından izlenen bu kuyruklu yıldızın, uzayda bıraktığı kalıntıların yörüngesinden dünya her yıl geçiyor. Güneş’in etrafında dönüşü sırasında Dünya’nın bu kozmik toz bulutuna rastlaması sonucu gerçekleşen bu yağmurlara; Perseus Takımyıldızı bölgesinde gözlemlendiğinden dolayı Perseid Göktaşı Yağmuru adı veriliyor.

Ayrıca bu yıl Ocak ayının ilk haftası yaşanan Quadrantid (Dörtlük), Nisandaki Lyrid (Lir) göktaşı yağmurlarında saatte 20, Mayısın ilk haftası Eta Aquarid (Eta Kova) saatte 60, Temmuzda Delta Aquarid (Delta Kova) saatte 20 gözlemlenen meteor yağmurları oldu. 12-13 Ağustos'taki Perseid'den sonra 20-21 Ekim'de Orionid (Avcı) saatte 20, 17-18 Kasım'da Leonid (Aslan) saatte 15 meteor yağmuru yaşanacak.

Meteor yağmurlarını gözlemek için insan gözü dışında özel bir gözlem aletine ihtiyaç olmadığı belirtildi.

İstanbul'da Sanat'ın haberine göre, önerilen gözlem olanaklarından bazıları:

İstanbul Modern’de: Astronomlar eşliğinde teorik ve uygulamalı teleskopla gözlem atölyesi ‘Katı Olan Her Şey’ alanında gerçekleştirilecek. Etkinliğe ücretsiz katılabiliyorsunuz ancak rezervasyon yaptırmanız şart ve an itibariyle mekân kapasitesi dolu.

Gündoğarken Gezginleri’yle: Gözlem için Aydos tepesine çıkabilirsiniz. 12 Ağustos Çarşamba akşamı, Uğur Mumcu Mahallesi‘nde bulunan Adnan Kahveci Parkı karşısında ki 3 nolu kapıda buluşulacak. Sonrasında Gölete yürünecek. Saat 23:00 gibi gözleme son verilip geriye dönülecek.

Ankara Üniversitesi Gözlemevi’nde: 12-13 Ağustos 2015 Çarşamba ve Perşembe günlerinde 20:30-00:00 arasında; Satürn, Perseid Meteor Yağmuru, Derin uzay cisimleri’nin gözlemlenebileceği bir etkinlik var. Bu etkinliğe Ankara Üniversitesi personeli ve personel yakınları ücretsiz, öğrenciler 2.5, öğrenci olmayanlar ise 5 TL ödeyerek katılabilirler.

TUG Müdürü Prof. Dr. Halil Kırbıyık: "İhtiyaç duyacağınız şeyler, şehir ışıklarından uzak bir yer, açık ve bulutsuz bir gökyüzü."

"Eğer hava soğuksa soğuğa karşı kalın giysiler ve tercihen rahat bir şezlong tercih edilebilir."

"Ayrıca meteor yağmurlarının yıldız kayması olarak algılanması sonucu birçok kişi de dilek tutuyor. Hiçbir ilgisi yok ama isteyen istediği dileği tutabilir, ancak gerçekleşmesini onlara bağlamasın. Gerçekleşme koşullarını insan kendisi hazırlar. İyi bir dilek tuttuysa çok çalışırsa olur." dedi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS