Atom bombasının ardından fotoğraflar

II. Dünya Savaşı'nda ABD tarafından Hiroşima ve Nagazaki'ye atılan atom bombaları'nın ardından yaşananlar...Onlarca kilometrelik alanda, gözlerini kapatacak zaman bile bırakmayarak tam körlük yaratabilecek bir parlama! Adına 'başlangıç parlaması' denen bu olay, patlamış olan gaz kütlesinin çapının büyüyerek etrafa yaydığı ışınlardan kaynaklanıyor.

Bunun devamında ise elektrik taşıma kuleleri, iki parçadan oluşan köprüler, cam-çelik yapılı gökdelenlerin pudraya benzer toz bulutu eşliğinde hasar görmesi geliyor.

Patlayan kütle neredeyse Güneş'inki kadar sıcak yüzeye sahip ateş topu oluşturur. Ateş topunun ısısı 4-5 km çapındaki alanda ne varsa yakabilir, parlaklığı ise görme duyusunda düzelemeyecek zararlar oluşturabilir.

Ateş topunun etrafında oluşmuş, hızla yer değiştirebilen şok dalgası yeryüzüne çarpar ve ilk mekanik zararlar oluşur. Şok dalgası, patlama merkezinden uzaklaştıkça şiddeti azalan bir hava basıncı yaratır.

Patlama merkezinden 1.5 km uzakta bile hava basıncı normal atmosfer basıncının 2 katı olup bir insanın sağ kalma ihtimalini %1'e düşürüyor.

İnsan vücuduna kolaylıkla nüfus edip hücrelere zarar veren radyasyon, uzayda saniyede 200.000 km hızla hareket eden gama ışınları, elektronlar, nötronlar ve birkaç atom-altı parçacıktan meydana geliyor. Vereceği hasar, ölümcül bir kanserin ortaya çıkışı ve üreme hücrelerinde nüfuz olursa gelecek kuşaklarda meydana gelen genetik bozukluklarla ölçülebilir.

Merkezi patlama noktasının içindeki yoğun radyasyonda ölüme sebep olan etkilerinden kurtulanlar kanlarındaki neredeyse bütün akyuvarları kaybeder. Derilerde yaralar belirmesiyle birkaç günden birkaç haftaya varan sürelerde kanama nedeniyle ölümler meydana gelir.

1 Ağustos 1945 gecesi 173 Amerikan B-29 uçağının attığı bomba sonucu yanan Toyama'dan bir görüntü. Şehrin %95.6'sı yok edildi.

Bomba atıdıktan bir gün sonra, 7 Ağustos 1945'te Hiroşima hala dumanlar içindeydi. Bombanın atıldığı anda yaklaşık 80.000 kişi daha sonrasında yaralanmalar ve radyasyon sebebiyle 1950 yılına kadar yaklaşık 60.000 kişi daha hayatını kaybetti.

Hiroşima'ya atılan bombadan sadece günler sonra "Fat Man" kod adlı ikinci bomba hazırlanıyor. Japonya saldırının ardından teslim olmayı reddetmesi üzerine Amerikan devlet başkanı Truman "şu an bizim koşullarımızı kabul etmezlerse, daha önce dünyada hiç görülmemiş bir yıkım yağmuruna hazırlıklı olsunlar" açıklamasında bulundu.

Fotoğraftaki kişi doktor ve X-ray uzmanı Dr. Nagai. Fotoğraf çekildikten sadece birkaç gün sonra radyasyondan dolayı o da yaşamını yitirdi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS