Yurtdışında ev al, oturma izni ve vatandaşlığı kap!

Ekonomik darboğazda olan ülkeler krizden çıkış yolunu parası olanlara vatandaşlık veya oturum izni satmakta buldu. Avrupa’nın yanısıra Asya, Afrika ve hatta Amerika'da miktarlar değişse de parayla, yatırım yapılarak oturma izni ya da vatandaşlık alınabiliyor.Yaşanan kriz sonucu işsizlik oranının yüzde 25'e ulaştığı İspanya'nın sizden isteği minimum 160 bin euro değerinde ev veya arsa almanız. Bunun karşılığında İspanya'da oturma iznine sahip olabiliyorsunuz. Letonya vatandaşlığı için ise kırsal kesimden 71 bin 500 eurodan başlayan fiyatlarla bir ev almanız ya da büyükşehirde en az 143 bin euro değerinde gayrimenkul almanız gerekiyor. Makedonya ise 40 bin euro'luk ev alana 1 yıl oturma izni veriyor.

İşte oturma izni ve vatandaşlık almak isteyenler için ülkelerin istekleri...

İSPANYA:
İspanyol hükümeti krizin etkilerini silmek için yabancı yatırımcıyı ülkeye çekmenin yollarını aradı. Bu bağlamda yabancı yatırımcıya oturum izni veren yasa devreye girdi. Buna göre, İspanya'dan 160 bin euroluk gayrimenkul satın alan yabancı oturum iznini de cebine koyacak. İspanya'dan konut alacaklar hem yatırım yapacak hem de vizesiz seyahat hakkına kavuşabilecek.

PORTEKİZ:
Portekiz, AB ülkeleri arasında işsizlik oranının en yüksek olduğu üçüncü ülke. Yaşadığı krizden kurtulmak için yabancıya oturum izni vermeye karar veren Portekiz hükümeti, en az 500 bin euro değerinde gayrimenkul satın alan yabancıya bu izni veriyor. Ayrıca ülkede en az 10 kişinin istihdamının sağlanacağı bir iş kuran yabancıya da oturum izni veriliyor. Bir AB ülkesi olarak Portekiz'den ev alınarak vizesiz dolaşım imkanına erişilebiliyor.

LETONYA:
Bir Baltık ülkesi olan Letonya, 2010 yılında kabul edilen kanunla sınırları içinde kırsal kesimden en az 71 bin 500 euroya, büyükşehirlerden de en az 143 bin euro değerinde ev alan yabancı yatırımcılara sunduğu olanaklarla adından söz ettiriyor. Avrupa Birliği ülkesi olan Letonya'dan belirlenen fiyat kıstasına göre ev alan yabancılar, AB üyesi ülkeler arasında dolaşım iznini de kazanmış oluyor.

İRLANDA:
Avrupa ülkelerinde yaşanan ekonomik darboğazdan nasibini alan ülkelerden biri de İrlanda. Ülkenin oturum izni vermek için aradığı kriter ise 400 bin euroluk bir mülk alımı yapılması.

MAKEDONYA:
Makedonya ise 40 bin euro değerinde gayrimenkul satın alan yabancı yatırımcılara bir yıllık oturum izni veriyor. Ülke bununla da kalmıyor, 400 bin euro değerinde yatırım yapan iş adamlarına da vatandaşlık hakkı veriyor.

YUNANİSTAN:
Yunanistan ise 300 bin euronun üstünde bir değere sahip olan gayrimenkul alımlarında 5 yıl oturum izni verecek. İzin her 5 yılda bir ise yenilenecek. Çalışma iznini kapsamayan bu hak kapsamında vize derdi de ortadan kaldırılacak.

UKRAYNA:
Ukrayna, ülkesindeki açacağınız şirket hesabınızda 100 bin dolar varsa sınırsız oturum izni veriyor. Ülkeye vizesi giriş de yapabiliyorsunuz.
ALMANYA:
Almanya 250 bin evro sermayeli bir iş kurup Alman vatandaşlarına istihdam sağlayanlara oturum hakkı veririm sonrasında da vatandaşı olma imkanını sağlıyor.

GUATEMALA:
Guatemala 50 bin dolarlık yatırımınızı 5 yıllık devlet tahviline yaparsanız vatandaşlık hakkı tanıyor.

ABD:
Ülkede 1 milyon dolar sermayeli şirket açan veya hükümetin belirlediği bölgelere 500 bin dolar civarında yatırım yapan girişimcilere süresiz oturum hakkı. 5 yıldan sonra da vatandaşlığa geçme hakkı veriyor.

KANADA:
400 bin dolar yatırım yapıp 800 bin dolar da bankada parası olanlara oturum sonrasında vatandaşlık hakkı veriyor.

DOMİNİK CUMHURİYETİ :
100 bin dolarlık yatırım yapıp vatandaşlık alabilirsiniz, eşi ve çocuklarıyla yerleşmek isteyenlerin 200 bin dolarlık yatırım yapmasını mecburi.

URUGUAY:
Uruguay'da vatandaşlık için yatırım yapmaya gerek yok. 1200 dolar aylık kazancı olanlara. 3 yıllık geçici oturum izni, 3 yıl sonunda da vatandaşlık hakkına sahip oluyorsunuz.

GUATEMALA:
Guatemala 50 bin dolarlık yatırımınızı 5 yıllık devlet tahviline yaparsanız vatandaşlık hakkı tanıyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
 
LG
MD
SM
XS