CNN TÜRK'ten seçimi ve seçmeni anlama kılavuzu

CNN TÜRK'ten seçimi ve seçmeni anlama kılavuzu

Türkiye seçim gecesi CNN TÜRK'ü izledi. Şimdi sandığın mesajını CNN TÜRK - IPSOS araştırmasıyla görecek. CNN TÜRK, izleyicileri için, Türkiye’nin önde gelen uluslararası araştırma şirketi IPSOS’la birlikte, özel bir seçim sonrası araştırması hazırlıyor. 

7 Haziran seçimlerinden bir gün sonra seçmenin verdiği emanet oylardan ve koalisyon seçeneğinden pişman olduğunu ortaya koyan CNN TÜRK IPSOS araştırması,
1 Kasım seçimi sonrası tekrarlandı. 


Seçimin hemen ardından, sıcağı sıcağına seçmenle görüşüyor, 7 Haziran’dan 1 Kasım’a kimin neden tercihini değiştirdiğini, oy tercihinde nelerin etkili olduğunu soruyoruz.

Araştırma şirketi IPSOS, bu araştırma için Türkiye genelinde, bilgisayar destekli telefon görüşmesi yöntemiyle, 18 yaş üzeri 1500’den fazla kişiyle görüşecek.


CNN TÜRK, IPSOS’la 7 Haziran seçimi sonrasında da benzer bir araştırma yapmış, bu araştırma, seçim sonuçlarının değerlendirilmesinde, başta siyasi partiler olmak üzere, çok farklı kesimler için referans olmuştu.
Araştırma kapsamında, seçmenin 1 Kasım’da verdiği oyu nasıl değerlendirdiği, tercihine ne ölçüde sadık olduğu da irdelenecek.

Bu soru, CNN TÜRK-IPSOS’un 7 Haziran seçimi sonrasında yaptığı araştırmada da soruldu, çıkan sonuçlarda, seçmenin bir bölümünün tercihinden memnun olmadığı çok erken bir aşamada görüldü.


“1 Kasım sonrası seçimi ve seçmeni anlama kılavuzu” 4 Kasım Çarşamba akşamı saat 21.00’da CNN TÜRK’te Ahmet Hakan’la Tarafsız Bölge’de ekrana geliyor.


Ahmet Hakan moderatörlüğünde, IPSOS Başkanı Vural Çakır, Emin Çapa ve yorumcu konukların çarpıcı açıklamalarıyla dopdolu Tarafsız Bölge’yi sakın kaçırmayın…


CNN TÜRK-IPSOS 7 Haziran Seçim araştırmasından...  

IPSOS’un CNN TÜRK için yaptığı 1 Kasım Seçim Sandık Sonrası Araştırması’nda
• seçmenlerin karar verme süreçlerini anlamak,
• parti tercihlerindeki geçişleri ortaya koymak,
• oy tercihinde etkili olan unsurları tespit etmek,
• lider değişikliğine dair seçmen yaklaşımlarını anlamak,
• Seçim sonrasında seçmenlerin Türkiye’nin gidişatıyla ilgili beklentisini ölçmek,
• Anayasa değişikliği, ve çözüm sürecinin geleceği gibi sıcak gündem maddelerine ilişkin görüşünü tespit etmek amaçlanıyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS