hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  "Zirve" katliamında çarpıcı iddialar

  Zirve katliamında çarpıcı iddialar
  expand

  Malatya'da Zirve Yayınevi ile ilgili davanın öğleden sonraki oturumunda ifade vermeyi sürdüren gizli tanık İlker Çınar, çarpıcı iddialarda bulundu.

  Yüzü karartılarak görüntülü olarak dinlenen davanın gizli tanığı ve aynı zamanda sanığı da olan İlker Çınar, "Tanıklığımı ülkem için yapıyorum" dedi.

  1992 yılında TSK'ya uzman erbaş olarak girdiğini ve daha sonra istihbarat biriminde görevlendirildiğini belirten Çınar, TUSHAD bünyesindeki Beyaz Kuvvetler Komutanlığı'nda göreve başladığı sırada kendisine misyonerlik ile ilgili eğitimlerin verildiğini ve bu dönemde TUSHAD'ın başında şu an emekli olan Orgeneral Hurşit Tolon'un olduğunu iddia etti.

  1993 yılında kurulan TUSHAD'ın çok gizli olduğunu ifade eden Çınar, bu kurumun JİTEM ile koordine olarak çalıştığını ve TUSHAD'daki sicil numarasının ise 3276 olduğunu ileri sürdü.

  8'inci Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın ölümüyle ilgili hazırlanan iddianamede tek şüpheli olarak gösterilen Ergenekon davası sanıklarından Levent Ersöz'ün eğitmeni olduğunu savunan gizli tanık Çınar, emekli orgeneral Tolon'dan talimatlar aldığını öne sürerek, "Bana kurslarda Turgut Özal ve Eşref Bitlis'e yapılan suikastlar anlatılmıştı" iddiasında bulundu.

  TUSHAD'ın talimatı ile İncil dağıtıp, misyonerliğin yayılması için çalışmalar yaptığını iddia eden Çınar, bu konuda da Hıristiyan Kızılay'ında takdir belgesi aldığını söyledi.

  O dönemde Papazlık sertifikası da aldığını söyleyen Çınar, "Bu faaliyetlerdeki amacım, misyonerlik faaliyeti yapıyormuş gibi gözüküp, onlardan biriymiş gibi gözüküp bilgi toplamaktı. Fişleme niteliğinde çalışma yapıp, kuryeler aracılığı ile gönderiyordum. İzmir Selçuk'taki İncil Akademisi'ni bitirerek, pastör ve papazlık yapabilecek seviyeye geldim. TUSHAD'dan izin alarak kimliğimi değiştirerek, Hıristiyan yazdırdım. Dinimi değiştirdim. Pastör olarak nikah da kıydım, vaftiz de yaptım. Değişik kiliselerde pastör olarak görev yaptım. Faaliyetlerim 2005 yılına kadar devam etti. 24 Temmuz 2005 tarihinden itibaren saha çalışmasını tamamladım. Flash bellek içerisinde yaptığım çalışmaların dökümünü Ruhi Abat'a teslim ettim" diye konuştu.

  TUSHAD'da aldığı maaşın 2 bin TL olduğunu da belirten Çınar, 2008 yılı Eylül ayından sonra bir daha maaş almadığını da belirterek dosyasının Özel Kuvvetler'deki kozmik odada olduğunu ileri sürdü. Gizli tanık Çınar'ın 14 Mayıs Salı günü dinlenilmesi için duruşma ertelendi.
  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow