ABD'den İran'ın Rusya'dan aldığı S-300 füzelerine itiraz

ABD'den İran'ın Rusya'dan aldığı S-300 füzelerine itiraz

ABD'den İran'ın Rusya'dan aldığı S-300 füzelerine itiraz

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, Rusya'dan İran'a S-300 uzun menzilli hava savunma sistemlerinin transfer edilmesine ilişkin kaygılarının sürdüğünü söyledi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Kirby'ye, günlük basın brifinginde, Rusya'nın S-300 uzun menzilli savunma sistemlerinin İran'a satışını birkaç gün içerisinde gerçekleştireceğine yönelik haberler hatırlatılarak, bunun İran ile batılı ülkeler arasında varılan kapsamlı nükleer anlaşmanın "altını oyup oymadığı" soruldu.

Rusya ve İran S-300 için her konuda anlaştılar

Rusya'dan İran'a yönelik söz konusu hava savunma sistemlerinin satışına ilişkin pozisyonlarının uzun zamandır bilindiğini belirten Kirby, "S-300'lerin transferine yönelik kaygılarımız bulunmaya devam ediyor. Bakan (John) Kerry de daha önce Rusya Dışişleri Bakanı (Sergey) Lavrov'a bu endişelerimizi iletmişti" diye konuştu.

İsrail Başbakanı Netanyahu: "Bize saldırmaya çalışan vurulacak"

İran'a bu tür füze savunma sistemlerinin satışına itirazlarını açıkça ifade ettiklerini vurgulayan Kirby, bu konuyu yakından izlemeyi sürdürdüklerini kaydetti. Kirby, "BM Güvenlik Konseyi tasarıları altında bu savunma sistemlerinin İran'a transferi yasak değil" dedi.

Hamaney'den "nükleer anlaşmanın sonucu belirsiz" açıklaması

Kirby, bu transferlerin ABD'nin kendi yaptırım programlarından herhangi birini kapsayıp kapsamadığına karar vermek için daha fazla ayrıntıya ihtiyaçları olduğunu dile getirdi.

İran Savunma Bakanı Hüseyin Dehkan, ülkesinin yakında Rusya'dan S-300 uzun menzilli hava savunma sistemlerinin güncellenmiş versiyonunu alacağını belirtmişti.

S-300 sistemlerinin Rusya tarafından yakında teslim edileceğini ifade eden Dehkan, kesin bir tarih vermekten kaçınmış ancak gelecek hafta İran'dan bir heyetin Rusya'nın başkenti Moskova'ya giderek, S-300'lerle ilgili bir anlaşma imzalayacağını açıklamıştı.