ABD'den IŞİD talebi

ABD'den IŞİD talebi

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü John Kirby, Türkiye'den, Suriye'de IŞİD'e karşı bağımsız hava saldırıları yürütmemesi yönünde talepte bulunduklarını doğruladı. Kirby, "IŞİD ile mücadelede en etkili yöntemler noktasında seçenekleri değerlendirmek için Türkiye ile diyaloğa devam edeceğiz" dedi.

Amerikan Dışişleri sözcüsü günlük basın toplantısında, Türkiye'nin önemli bir NATO müttefiki, yakın dost ve güçlü bir partner olduğunu belirterek, Türkiye'nin üslerini ABD ve koalisyon üyelerine açmasından memnuniyet duyduklarını ifade etti.. 


John Kirby, "Türkiye'nin, ABD ile IŞİD'le mücadelede vardığı anlaşmayı, PKK'ya hava saldırıları için kullandığına" yönelik iddialara "bunlara kesinlikle katılmıyoruz" cevabını verdi.


Kirby, ABD'nin Türkiye'den, Suriye'de IŞİD'e karşı bağımsız hava saldırıları yürütmemesi yönünde talepte bulunduğu yönündeki sorulara ise, "Türkiye'den, koalisyon operasyonlarına tamamen entegre olana kadar, trafiği yoğun olan hava sahasında bağımsız hava saldırıları yürütmemelerini talep ettik. Türkiye de bunu kabul etti" dedi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS