ABD'den IŞİD'e büyük darbe!

ABD'den IŞİD'e büyük darbe!

ABD ordusu, 2 aydır IŞİD kuşatması altında tutulan Türkmenlerin yoğunlukta olduğu Amirli'ye havadan insani yardım operasyonu ve IŞİD militanlarına da hava saldırıları düzenledi.

ABD ordusu, Irak'ta iki aydır Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) terör örgütünün kuşatması altında tutulan Türkmen nüfusun yoğunlukta olduğu Amirli nahiyesine havadan insani yardım operasyonu ve bu operasyona destek için de civardaki IŞİD militanlarına hava saldırıları düzenledi.

Pentagon Sözcüsü John Kirby, yaptığı yazılı açıklamada, "Irak hükümetinin talebi üzerine, ABD ordusu bugün , iki aydır IŞİD tarafından gıda, su ve tıbbi malzemeden mahrum bırakılan binlerce Şii Türkmen'in yaşadığı Amirli nahiyesine havadan insani yardımda bulundu" ifadesini kullandı.


Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ev sahipliğinde Çankaya'da 30 Ağustos resepsiyonu

Havadan yardım operasyonuna Avustralya, Fransa ve İngiltere'den uçakların da katıldığı bilgisini veren Kirby, Amerikan uçaklarının ayrıca, bu insani yardım operasyonuna destek için civardaki IŞİD militanlarına da koordineli hava saldırıları düzenlediğini kaydetti.

Kirby, açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

"Bu askeri operasyonlar, insani yardımların dağıtımına olanak tanınması ve IŞİD'in Amirli'deki sivillere saldırmasının engellenmesi için Başkomutan'dan alınan yetkiyle yürütüldü. Bu operasyonlar, (Amirli'deki) artan insani krizle başa çıkmak ve nahiyede mahsur kalan sivilleri korumak için gerekli olduğu müddetçe, boyutu ve süresi bakımından sınırlı olacak.Eski karım oğlumu alıp IŞİD’e kaçtıABD ordusu, bu operasyonların etkinliğini değerlendirmeye ve gerek duyulduğu müddetçe Irak'ta insani yardımlar sağlamak için Dışişleri Bakanlığı, ABD Uluslararası Kalkınma Ajansı ve bunun yanında Irak hükümeti, BM ve bağımsız örgütler de dahil uluslararası ortaklarla birlikte çalışmaya devam edecek."

IŞİD'e ait hedefler vuruldu

ABD ordusu, hava saldırılarıyla ilgili yeni detaylar açıkladı.

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı'ndan (CENTCOM) yapılan açıklamada, Irak hükümetinin talebiyle Amirli'de mahsur kalan sivillerin korunması ve bölgedeki insani krizle başa çıkılması için insani yardım malzemesi dağıtılmasına yönelik operasyona destek amacıyla Washington yerel saatiyle dün 20.30 civarında Amirli yakınındaki IŞİD hedeflerine üç hava saldırısının düzenlendiği bildirildi.

Amirli'nin korunmasından sorumlu Irak güvenlik güçleriyle koordinasyon halinde yürütülen hava saldırılarında Amerikan savaş uçaklarının IŞİD'i ait üç "humvee" tipi araç, bir zırhlı araç, bir kontrol noktası ve bir tankı vurarak yok ettiği belirtildi.Ersun Yanal esmer sevgilisiyle tatildeOperasyonda görev alan uçakların daha sonra bölgeden güvenli biçimde ayrıldığı kaydedilirken, ABD ordusunun şimdiye kadar Irak'ta toplam 118 hava saldırısı düzenlediği bilgisine yer verildi.

CENTCOM açıklamasına göre, ABD ordusunun Amirli'deki yeni insani yardım operasyonu kapsamında da Amirli halkına 109 kutu insani yardım malzemesi havadan bırakıldı. Operasyonda iki C-17 ve iki C-130 nakliye uçağının 10 bin 500 galon (yaklaşık 40 bin litre) içme suyu ve 7 bin civarında hazır gıda malzemesi dağıttığı kaydedildi.

Havadan yardım operasyonuna Avustralya, Fransa ve İngiltere'den uçaklar da katkı sağladı.


26 IŞİD mensubu öldürüldü


Bu arada Irak'ta, terör örgütü Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) militanı 26 kişinin, ABD'nin düzenlediği hava saldırılarında öldürüldüğü bildirildi.


AA muhabirine konuşan El-Cumhuri Hastanesi doktorlarından Velid Casim, ABD savaş uçakları tarafından Zummar bölgesine düzenlenen saldırılarda ölen IŞİD mensubu 26 kişinin cesedinin adli tıbba sevk edildiğini söyledi. Ölen IŞİD mensuplarının Iraklı olduğunu belirten Casim, cesetlerin arasında yabancı uyruklu kimse olmadığını kaydetti.


Casim, Musul'da IŞİD mensupları tarafından kurulan mahkemelerde yargılanarak infaz edilen 7 "Sünni" vatandaşın cesedinin de hastaneye getirildiğini belirtti.


IŞİD'in bölgede son 5 gün içinde infaz ettiği sivillerin sayısının 21'e yükseldiği belirtildi.


Irak ordusu Amirli'de


Irak ordusunun, iki aydır, Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütünün kuşatmasında olan Salahaddin vilayetinin Amirli nahiyesine girdiği bildirildi.Güvenlik kaynaklarından alınan bilgiye göre, Irak ordusu, gece başlayan geniş çaplı operasyon sonucunda, Amirli'nin çevresindeki terör örgütü IŞİD kuşatmasını kırdı.


Peşmerge ve Şii milislerin yanı sıra ABD savaş uçaklarının da hava desteği verdiği birlikler, Amirli çevresindeki Habeş, Lokum, Hafriye ve Yengice köylerini de ele geçirdikten sonra nahiyeye girdi. Çok sayıda kayıp veren IŞİD militanları, bölgeden çekilmek zorunda kaldı.


Sakinlerinin çoğunluğu Türkmen olan 20 bin nüfuslu Amirli nahiyesi, 2 aydır IŞİD kuşatması altındaydı. Karadan ulaşılamayan nahiyeye Bağdat'tan kalkan helikopterlerle insani yardım gönderiliyordu. Nahiyedeki insani durumun kötüye gitmesi üzerine ABD savaş uçakları, gece Amirli çevresindeki IŞİD hedeflerini vurmuştu.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS