Alman kargo uçakları için izin çıktı

Alman kargo uçakları için izin çıktı
Arşiv

Türkiye ile Almanya arasındaki dinleme skandalı ardından Alman Hava Kuvvetleri'ne ait Irak'a insani yardım götüren askeri uçağının Adana İncirlik Üssü'ne bugün inmesine izin verilmediği öne sürüldü. Alman Hava Kuvvetleri Sözcüsü ise, Alman kargo uçakları için Türkiye'den İncirlik'e iniş izninin çıktığını bildirdi.

Alman Yayın Kuruluşu Deutsce Welle'nin haberine göre, Alman Hava Kuvvetleri'nin bugün Kuzey Irak'a yardım malzemesi götürmek üzere yapması planlanan seferi, Türkiye'nin İncirlik hava üssüne iniş izni vermemesi nedeniyle ertelendi. Haberde, 'Transall' tipi askeri nakliye uçağının Kuzey Irak'a 20 ton malzeme taşıması öngörüldüğü ifade edildi.


Türk siyasetine ait unutulmaz afişler

Alman Hava Kuvvetleri'nin ilk yardım seferleri cumartesi günü yapılmış ve kriz bölgesine ulaştırılmak üzere Erbil'e 36 ton gıda ve sıhhi malzeme gönderilmişti.

İslam Devleti adlı terör örgütünden kaçan on binlerce Yezidi ve Hıristiyan bu kriz bölgesine sığındığı hatırlatıldı.


Danıştay'dan gökdelen yıkım kararına onay

Deutsche Welle, Alman dış istihbarat servisi BND'nin 2009 yılından bu yana NATO müttefiki Türkiye'yi dinlediği yönünde çıkan haberler Almanya ile Türkiye arasında gerginliğe yol açtığını hatırlattı.


İzin çıktı


Öte yandan Alman Hava Kuvvetleri Sözcüsü, Alman kargo uçakları için Türkiye'den İncirlik'e iniş izninin çıktığını bildirdi.


Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada ise gecikmenin teknik nedenlerden kaynaklandığı vurgulandı.


Seferlerin ertelenmesi, Alman medyasında BND skandalı ile ilişkilendirilmiş ve Türkiye'nin iniş izni vermeye yanaşmadığı şeklinde yorumlanmıştı.


Alman Savunma Bakanlığı, konunun dış istihbarat servisi BND'nin Türkiye'deki faaliyetleri konusundaki gerilimle ilişkilendirilmemesi için dayanak noktası bulunmadığını vurguladı. Yirmi tonluk gıda maddesi taşıyan üç adet Transall tipi kargo uçağının öğleden sonra yola çıkması bekleniyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS