Belediye Başkanı'ndan "tesettürle havuza girme" yasağı

Belediye Başkanı'ndan "tesettürle havuza girme" yasağı
DHA

İspanya'nın kuzeyindeki Vitoria kentinde tesettürlü olarak havuza girmek isteyen kadın belediye başkanının talimatı ile sudan çıkarıldı.

İspanya'da sıcakların artması ile havuzda serinlemeye çalışan Müslüman bir kadının üzerindekilerini çıkarmadan suya girmesi etraftakilerin tepkisini çekti.


Müslüman kadını havuzdan çıkarmak isteyen halk "Burası İspanya. Arap ülkesi değil, havuzun bir adabı var" sözleri ile olayı belediyeye taşıdı.


Bunun üzerine tartışmaya son noktayı koyan Vitoria kenti Belediye başkanı Javier Maroto bir kararname çıkartarak il sınırlarındaki hiç bir havuza dini gerekçelerde dahil tesettürlü girilemeyeceğini duyurdu.


Tesettürü bir sokak giysisi olarak tanımlayan bildiride havuzda sadece mayolu yüzülebileceğini buna uymayanların ise olay yerinden derhal ayrılması gerektiğine işaret edildi.


Vitoria Belediyesi!nin aldığı bu karar üzerine diğer kentlerde de aynı uygulama yapılacağına dikkat çeken gazeteler bunun din karşıtı bir girişim olmadığını vurguladı.


Olayın basında yer alması ile okuyucu köşelerine tepkilerini dile getiren binlerce İspanyol ise kendilerinin nasıl bir müslüman ülkesinde camiyi ziyaret ederken ayakabılarının çıkartılması isteniyorsa buradada havuza ve denize girerken üstlerinin çıkartılması aynı anlama gelir yönünde yorum yazdı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS