2 günlük bebeği yanlış iğne öldürdü

2 günlük bebeği yanlış iğne öldürdü
Fotoğraf temsilidir

Çin'in Şanghay kentinde yarık dudaklı doğan bir bebeği öldürdükleri şüphesiyle iki kişi gözaltına alındı.

Şinhua haber ajansına göre, iki günlük bebek Çongmig'deki 2 No'lu Devlet Hastanesi'nde ölü bulundu. Ajans gözaltına alınan kişilerin, bebeği iğneyle öldürdükleri iddia edilen bir doktor ve çocuğun dedesi olduğunu duyurdu.


Dudak yarığı, yaygın ancak kolay tedavi edilebilen bir doğum kusuru.Bebeklerin damağında bir delikle doğduğu yarık damak ise beslenme zorluklarına yol açıyor. Bazı durumlarda bu kişiler konuşma ve duyma zorluğu yaşayabililiyor.


Potasyum klorür iğnesi 


Şinhua'ya göre, soruşturma sonunda dedenin bebeğe potasyum klorür şırınga ettiği belirlendi. Potasyum eksikliği tedavisinde verilen bu ilacın doğru kullanılmaması halinde kalbi durdurabildiği belirtiliyor. Bebeğin dedesine bu ilacı kadın-doğum hastalıkları bölümünden bir doktorun verdiği belirtiliyor. Doktorun bu kişiye ilacı nasıl kullanacağını da tarif ettiği öne sürülüyor.


Maddi imkansızlık ameliyatların önünde en büyük engel


Çin'de dudak damak yarığıyla doğan çocukları ücretsiz ameliyat ettiren Beam International (Future Smile in China) adlı yardım örgütüne göre ülkede her 600 bebekten biri bu şekilde doğuyor. Ülkede yarık dudak ameliyatları 800, yarık damak ameliyatları da bin 600 dolara yapılıyor. Bazı ailelerin parasal nedenlerle bu ameliyatı yaptıramadığı belirtiliyor.


Daha önce Çin'de bazı ailelerin dudak damak yarıklı doğan bebeklerini terk ettikleri yolunda haberler çıkmıştı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS