İran'la gizli anlaşma iddiası ABD'yi karıştırdı

İran'la gizli anlaşma iddiası ABD'yi karıştırdı

Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA) ile İran arasında, askeri tesislerin denetiminin İran'a bırakıldığı bir "gizli anlaşma" imzalandığı iddiaları ABD'de basına yansıdı. AP'nin yayımladığı gizli anlaşmanın maddelerine göre, İran'ın tesislerine UAEA yetkililerini sokmayacağı, denetim için askeri tesislerin fotoğraflarını kendisinin sağlayacağı öne sürüldü. Konu ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby'ye de soruldu. Kirby, gizli anlaşmaların standart bir prosedür olduğunu ifade ederek, İran'ın nükleer faaliyetlerinin denetlenmesi noktasında bu ülkedeki askeri tesisler dahil istedikleri her yere gidebileceklerini söyledi.

The Associated Press (AP) ajansı,


Kirby, UAEA'nın diğer ülkelerle buna benzer anlaşmalar yaptığını ifade ederek, "Ancak UAEA, anlaşmaya uygun olarak veya anlaşmanın parametreleri gereğince gitmek istedikleri tesislere erişim hakkına sahip olacak. Dolayısıyla UAEA'nın nereye gitmeleri gerekirse oraya gidebilecek olmalarından eminiz, buna askeri tesisler dahil" ifadesini kullandı.


"Gizli anlaşmalar yapmak standart bir prosedür"


Bir soru üzerine basında yer alan iddiaların yeni bir şey olmadığının altını çizen Kirby, "Bu gizli bir yan anlaşma değil. UAEA için, diğer ülkelerle bu tür gizli anlaşmalar yapmak standart bir prosedür" dedi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS