''IŞİD 100 batılı militanı öldürdü'' iddiası

''IŞİD 100 batılı militanı öldürdü'' iddiası

FOCUS Online'nın İngiliz Financial Times gazetesine dayanarak verdiği haberde, IŞİD'in savaşmaktan bıkarak geri dönmek isteyen 100'ü aşkın batılı militanını öldürdüğü aktarıldı. Öte yandan El-Vefa beldesinin IŞİD'in elinden alındığı ve operasyon sırasında 27 IŞİD militanının öldürüldüğü açıklandı.

Financial Times'e bilgi veren IŞİD ve Esad güçlerine karşı olduğu belirtilen adı açıklanmayan bir aktivistin aktardıklarına göre, IŞİD Rakka'da yabancı militanları takip etmek amacıyla polis birliği oluşturdu. Çok sayıda eve baskın yapan IŞİD'e bağlı polis güçleri, yabancı ülkelerden gelen onlarca IŞİD militanını tutukladı. İddiaya göre, savaşmaktan vazgeçen ve Rakka'dan ayrılmak isteyen 100'ü aşkın militanını öldürdü.


Aynı şekilde, Esad'a karşı savaşmak üzere Suriye'ye giden ancak daha çok diğer gruplarla savaştıkları için geri dönmek isteyen 5 İngiliz, 3 Fransız ve 2 Belçikalı militan IŞİD'in elinde tutuklu bulunuyor.


Londra merkezli Uluslararası Radikalleşme Araştırmaları Merkezi'ne göre, 50'ye yakın İngiliz vatandaşı IŞİD militanı geri dönmek istiyor ancak, tutuklanma ve öldürülme endişesiyle gönülsüz de olsa IŞİD saflarında kalmaya devam ediyor.


27 IŞİD militanı öldürüldü


Irak ordusunun, Enbar vilayetine bağlı stratejik öneme sahip El-Vefa beldesini terör örgütü IŞİD'den geri aldığı bildirildi.


Enbar'a bağlı El-Cezire ve El-Badiye'deki operasyonlardan sorumlu Tümgeneral Ziya Kazım, açıklamada, "Polis ve aşiret mensuplarının desteklediği ordu birlikleri, IŞİD örgütüne yönelik operasyonda Ramadi'yi Kerbela ve Babil sınırına bağlayan, kentin 35 kilometre batısındaki El-Vefa nahiyesini geri aldı" dedi.


Beldenin, ayrıca Ramadi'yi Suriye ve Ürdün sınırına bağlayan tek güzergah olması dolayısıyla da stratejik önem taşıdığını belirten Kazım, "Vefa'nın alınması, doğu tarafından Hit ilçesinin kurtarılması için başlangıç noktası sayılır" diye konuştu.


Kazım, operasyonda 27 IŞİD militanının ölü ele geçirildiğini, örgüte ait üç aracın da imha edildiğini kaydetti.
Öte yandan, Salahaddin kentindeki operasyonları yürüten askeri kaynaklardan alınan bilgiye göre, ordu güçleri ile Şii gönüllülerden oluşan El-Haşdu'ş-


Şa'bi (Halk Topluluğu) milis gücü, Tikrit'in 100 kilometre güneyindeki Yesrib nahiyesi çevresindeki bazı yerleşim bölgeleri ve tarım arazilerini IŞİD'den geri aldı.


Irak'ta, IŞİD öncülüğündeki silahlı grupların haziranda Musul başta olmak üzere bazı bölgelerin kontrolünü ele geçirmesinin ardından çatışmalar sürüyor. ABD öncülüğündeki koalisyon güçleri, savaş uçaklarıyla Irak ordusu ve Peşmergeye destek veriyor.


Aksaray'da silahlı kavga: 1 ölü, 15 yaralı


Vekillere ''tuzluk'' benzetmesi

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS