IŞİD'in rehineleri bırakması için aşiretler devrede

IŞİD'in rehineleri bırakması için aşiretler devrede
Reuters

Türkiye'nin, rehin alınan Musul Başkonsolosu ve personelinin kurtarılması için, kentin önde gelen aşiret liderleri aracılığıyla Irak- Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütüyle temas kuruluyor.

Türkiye'nin Başkonsolosluk'ta rehin alınanların bırakılması için Kerkük'ün ileri gelen aşiret liderini devreye soktuğu ileri sürüldü.


Türkiye'nin aşiret liderleri aracılığıyla IŞİD'e ulaştığı ve rehinelerin serbest bırakılması için temaslarını sürdürdüğü belirtildi.


Yapılan görüşmelerin olumlu yönde seyrettiği ve Başkonsolosluk'ta rehin alınanların sağlık durumlarının iyi olduğu, kısa sürede serbest kalacağının beklendiği belirtildi.


Tayyip Erdoğan: Birinci önceliğimiz vatandaşlarımızın can güvenliği


Yaver'den açıklama


Irak Kürdistan Bölgesi Peşmerge Bakanlığı Genel Sekreteri Cabbar Yaver de, 49 kişinin Musul Valiliği'nde tutulduklarını teyit ettiklerini söyledi.


Yaver, rehinelerin sağlık durumlarının iyi olduğunu belirterek, "Onları kurtaracağımız konusunda ümitliyiz" dedi.


Peşmergelerden Kerkük'te zafer işareti


DHA muhabiri IŞİD'in Musul'u ele geçirmesinden sonra, örgütün hedef kentlerinden biri olan ve Irak ordusunun terk ettiği Kerkük'e giren Kürt yönetimine bağlı Peşmergeler, kent merkezinde asayişi sağladıktan sonra, çevrede bulunan bütün stratejik noktalara mevziler kurarak yerleştiğini görüntüledi.


Kerkük'ün giriş ve çıkışlarında yoğun önlem alan Peşmergeler, zaman zaman Kerkük'ün ilçelerine gelmeye çalışan IŞİD'lilerle sıcak temas sağladığı belirtildi.


Kerkük'ten Musul'un Havice kasabası ve çevresindeki köylerde konuşlanmaya çalışan IŞİD'lileri bölgeden çıkarmak için zaman zaman operasyonlar düzenlediği belirtildi.


Askeri araçların yanı sıra onlarca sivil araçlar eşliğinde ağır silahlarla donatılan Peşmergeler, operasyonlara giderken, zafer işaretleri yaptı.


Peşmergeler, "Kerkük ve çevresindeki güvenliği kısa sürede aldık. Irak ordusu IŞİD'e karşı hiç bir grişimde bulunmadan buraları terk ettiler. Biz sadece Kürtlerin değil, Arap ve Türkmenlerin de yoğunlukta yaşadığı Kerkük'e IŞİD militanlarının girişine asla müsaade etmeyeceğiz. Bizim amacımız işgal değil, sadece halkın güvenliğini sağlamak. Bunu da büyük oranda zaten sağladık. IŞİD çeteleri kente girmiş olsaydı. Kerkük'e Musul'dan daha kötü yaparlardı" dedi.


Peşmergelerin, Kerkük-Erbil ve Kerkük-Musul karayollarında arazide yaptıkları yeni mevziler dikkat çekti. Kerkük kent merkezinde ise normal yaşamın sürdüğü gözlendi.


Rehin alınmadan önce bunları paylaştı


Irak ordusu Bağdat'a çekiliyor


Bu arada, IŞİD'ın Sünni nüfusun yoğunlukta olduğu bölgelere yönelik saldırılarının sürdüğü belirtildi. Kerkük'ün önemli petrol rafinelerinden Beyci petrol sahasında da saldırı düzenlediği bildirildi.


IŞİD saldırıları üzerine Irak ordu birlikleri şu ana kadar Musul, Kerkük, Selahaddin ve Samara kentlerinden tamamen çekildi.


Irak ordusunun İŞİD'in saldırılarını yoğunlaştırmasının beklendiği Bağdat'ı korumak için geri çekildiği ifade edildi.


Irak Başbakanı Nuri El Maliki'nin kurduğu Dicle Operasyon Gücü ile 12'inci Tümeni de Bağdat'a çektiği belirtildi.


Musul'dan kaçışlar sürüyor


Öte yandan, Musul'da IŞİD'in kontrolü ele geçirmesinden sonra katliamlara uğrayabilecekleri korkusuyla on binlerce kişinin kentten kaçışı devam ediyor.


Dün kaçışların sabah saatlerinde azaldığı gözlenirken, öğleden sonra merkezi Irak hükümetinin Hava Kuvvetleri'nin uçaklarla Musul'da IŞİD'lilerin bulunduğu yerleri bombalaması üzerine kentten kaçışlar yeniden hızlandı. Musul'dan kaçanların Kürtlerin denetiminde bulunan kentlere gidişleri hızlandı.


Musul'da bulabildikleri araçlarla çoluk çocuk Kürt bölge sınırına yığılan binlerce kişi, Peşmergeler tarafından karşılanıyor.


Bölgesel Kürt sınırının son noktası olan Hazıl bölgesinde büyük bir izdiham yaşanıyor. Bu arada Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği, Musul'dan kaçarak gidecek yer bulamayan için Musul-Erbil sınırında bir çadırkent oluşturdu. İlk etapta 72 aile buraya yerleştirilirken, BM yetkilileri çadırkente gelerek, kalanların ihtiyaçlarını belirlemek için incelemelerde bulundu.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS