Nedim Şener'e "Medya Özgürlüğü" ödülü

Nedim Şener'e "Medya Özgürlüğü" ödülü

Dünyanın en prestijli basın ödüllerinden 'Leipzig Özgürlük ve Medyanın Geleceği Ödülü' bu yıl Posta gazetesi yazarı Nedim Şener ile Taksi Tahran filmi ile tanınan İranlı muhalif sinema yönetmeni Jafar Panahi'ye verildi.

Leipzig Medya Vakıfı Direktörü Stephan Seeger, Şener ve Panahi'nin isminin 48 aday arasından belirlendiğini açıkladı. Stephan Seeger, "Bu yıl da ödülü hak eden gazetecilerin çeşitliliği göstermektedir ki ifade ve özgürlüğü için mücadele dünyanın çeşitli bölgelerinde sürdürülmektedir. Jafar Panahi ve Nedim Şener'i seçmekle, yıllardır ülkelerinde politik baskı, hapis ve çeşitli engellere karşın ifade ve basın özgürlüğü için mücadeleyi sürdüren, uluslararası düzeyde ayrıcalıklı olan bu iki profesyoneli onurlandırmaktayız" dedi.


Seeger, Nedim Şener'e ödül verme gerekçesini de şöyle açıkladı:


"Nedim Şener'in devletin, istihbarat örgütlerinin ve adli makamların hedefi haline gelmesi, haftalık Türk Ermeni Gazetesi Agos'un editörü Hrant Dink'in katledilmesi üzerine yaptığı araştırmalar nedeniyledir. Pek çok iddianın yanı sıra devlet kurumlarına hakaret etmekle suçlanarak mahkemeye çıkarılmıştır. Şener gözünü korkutmayı amaçlayan bu çabalardan etkilenmemektir ve gerçeği aramak, ve habercilik için mücadele etmek uğruna fedakarlıkları göze almaktadır."


Nedim Şener ve Jafar Panahi'ye ödülleri 8 Ekim 2015'te Leipzig'de yapılacak törende verilecek.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS