Netanyahu: Operasyonlara devam ediyoruz

Netanyahu: Operasyonlara devam ediyoruz

Netanyahu: Operasyonlara devam ediyoruz

İsrail Başbakanı Netanyahu, "İsrail Ordusu İsrail'in güvenlik ihtiyaçlarına göre görevine sürdürecek" dedi.

İsrail ordusunun kara operasyonunda Gazze'ye soktuğu birliklerini aşamalı olarak geri çekmeye başlamasının ardından, Başbakan Netanyahu yanına Savunma Bakanı Moşe Yalon'u da alarak Tel Aviv'de Kirya askeri karargâhında basın toplantısı düzenledi.

"Hamas'ın yıllar içinde inşa ettiği tünelleri İsrail ordusu etkisiz hale getirdi" ifadesini kullanarak konuşmasına başlayan Netanyahu, "İsrail ordusu operasyon başladığından beri pek çok şeyi başardı. İçinde komuta merkezleri,
silah fabrikaları, teröristlerin de olduğu binlerce hedefi vurdu" ifadelerini kullandı.

Kayıp İsrail askeri

Kaybolan İsrail subayı Hadar Goldin'den İslami Direniş Hareketi'nin (Hamas) sorumluluğu olduğunu savunan Netanyahu, "İsrail ordusu askerlerini geri getirmek için tüm gücünü kullanacak" diye konuştu.

Gazze'de öldürülen siviller

İsrail ordusunun adeta katlima çevirdiği binlerce sivilin ölümüne sebeb olduğu askeri operasyonu savunan Netanyahu, "Gazze'deki terörle ilgisi olmayan sivillere karşı bir şeyimiz yok, ölen siviller için çok üzgünüm" dedi.

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Barak Obama'nın tünelleri yok etmeye yönelik İsrail'e verdiği destek için teşekkür eden Netanyahu, "Dünya Hamas'ın ne olduğunu biliyor" diyerek, Hamas'ı ve diğer İslami grubları ateşkesi bozmakla suçladı.

Netanyahu ayrıca uluslararası topluluktan Hamas'ı kınamasını isteyerek, "İsrail Ordusu İsrail'in güvenlik ihtiyaçlarına göre, görevine devam edecek. Sadece bu ihtiyaca göre" diyerek konuşmasını tamamladı.

İsrail Savunma Bakanı Yalon'da İsrail askerlerinin yaptığı operasyon için "etkileyici" nitelemesinde bulundu.

Haaretz gazetesi: İsrail ordusu çekilmeye başladı

Akşam saatlerinde ise Haaretz gazetesi, İsrail ordusunun, Gazze'nin içerisindeki bazı bölgelerden çekilmeye başladığını iddia etmişti.