Netenyahu'dan Gazze'de sivillerin ölümlere ilişkin açıklama

Netenyahu'dan Gazze'de sivillerin ölümlere ilişkin açıklama

Gazze'de İsrail'in operasyonunu genişletmesi ve Şecaiye saldırısının ardından kısa süreli bir ateşkes üzerinde uzlaşılmıştı. Ancak o 2 saatlik ateşkes bile süremedi. İsrail Hamas'ın ateşkesi ihlal ettiği gerekçesiyle saldırıları yeniden başlattı. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu bir kez daha Hamas'ı suçladı, askeri bölgeleri hedef alıyoruz ama bazen bizim de üzüntü duyduğumuz sivil can kayıpları yaşanabiliyor dedi.

CNN International'a konuşan İsrail Başbakanına operasyonun ne kadar süreceği soruldu. Binyamin Netanyahu zaman vermedi ama, "Görev son derece hızlı bir şekilde icra ediliyor dedi.

İsrail Başbakanı "Gazze krizinde makul sükunet ve güvenlik durumunun tesisi için ne gerekiyorsa yapacağız" diye konuştu.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry de bir kez daha Washington'un pozisyonunu yineledi. Kerry, "İsrail'in roket ve tünel saldırılarına karşı kendisini savunma hakkına tamamen destek veriyoruz" dedi.

Amerikan Fox kanalına konuşan Kerry, "Hamas'ın ateşkesin hayat kurtaracağı gerçeğini anlaması önemli" ifadesini kullandı.

Kerry'nin yakın zamanda ateşkes çabaları için Obamanın talimatıyla bölgeye gitmesi bekleniyor.

Arap Birliği'nden de krize ilişkin açıklama geldi. Kahire merkezli Arap Birliği, Gazze'de Şecaiye'nin hedef alındığı İsrail saldırısını savaş suçu olarak niteledi.

13 askerin ölümüne ilişkin konuştu

İsrail Başbakanı Netanyahu, Güvenlik Kabinesiyle yaptığı toplantının ardından da basın açıklaması yaptı. Gazze'de bugün yaşanan çatışmalarda hayatını kaybeden 13 İsrail askerine başsağlığı dileyerek başladı Netanyahu konuşmasına. Onların hayatını kaybettiği bu savaştan daha adil bir savaş olmadığını belirtti. Netanyahu, "Onların başlattığı bu operasyonu sürdüreceğiz, İsrail topraklarının tamamında güvenliği sağlayacağız" ifadesini kullandı.

İsrail'in savaşmayı seçmediğini söyleyen Netanyahu, "İsrail halkının tamamının güvenliğini sağlayana kadar, ne kadar sürerse sürsün bu operasyonun devam edeceğini, gerekirse daha da genişletilebileceğini" belirtti.

Netanyahu, "İlk günden bu yana belirttim, bu opersyon çok uzun soluklu olabilir" ifadesini kullandı.

Şu ana kadar beklentilerinin üzerinde başarı elde ettiklerini söyleyen Netanyahu, Gazze'deki şiddetin artışından doğrudan Hamas'ı sorumlu tuttu.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS