Rus birlikleri Kırım'daki Ukrayna askeri havaalanını ele geçirdi

Rus birlikleri Kırım'daki Ukrayna askeri havaalanını ele geçirdi

Rus Interfax ajansı, Ukrayna'nın Kırım Yarımadası'nda bulunan bir askeri havaalanının Rus birlikleri tarafından ele geçirildiğini bildirdi.

Ajansa göre, bölgedeki askeri kaynaklar, Rus askerlerinin Sivastopol'daki Belbek havaalanına "savaş uçaklarının inmesini engellemek için" girdiklerini söylediler.

Ukrayna içişleri bakanı ise Rus askerlerinin Kırım'da iki havaalanını ele geçirdiklerini söyledi ve bunu bir işgal eylemi olarak kınadı.

Bu arada Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in, Ukrayna ile ekonomik ve ticari, konularda görüşmelerin sürmesini ve bu ülkeye finansal yardım yapılması konusunda Uluslararası Para Fonu (IMF) ve G8 grubu ile danışmalar yapılmasını istediği açıklandı.

Hükümetin İnternet sitesinde yer alan bir açıklamada Putin'in Ukrayna'nın halkın çoğunluğunun etnik Rus olduğu Kırım bölgesinden gelen insani yardım taleplerinin dikkate alınmasını istediği belirtildi.

Bu bölge, Viktor Yanukovich'in geçen hafta sonu cumhurbaşkanlığından uzaklaştırılmasından sonra kurulan yeni yönetimin benimsediği batı yanlısı politikaya karşı çıkıyor.

Putin'in Yanukovich'in devrilmesinden sonra Ukrayna ile ilgili olarak verdiği ilk emirler, daha önce Rusya'nın yaptığı sert açıklamalardan farklı.

Moskova daha önce Kiev'deki yeni yönetimden "aşırı uçları" oluşturanları tutuklamasını talep etmiş ve Ukrayna'daki Rusları koruyacağını açıklamıştı.

En gelişmiş sekiz ülke ve IMF ile işbirliği yapma arzusu, Putin'in ağır borç yükü altında olan Ukrayna'ya yardım konusunda dışlanmak istemediğini gösteriyor.

Rusya Aralık ayında Ukrayna'ya 15 milyar dolarlık yardım vaat etmiş ancak ilk dilim krediyi verdikten sonra, Ukrayna'nın yeni yönetimi ve politikalarını açıkça görmek istediği gerekçesiyle ödemeleri durdurmuştu.

Yanukovich'in AB ile kapsamlı ticari anlaşmalar yapma kararından Kasım ayında vazgeçerek Rusya ile daha yakın ekonomik ve mali ilişkiler kuracağını açıklaması, ülkede üç ay süren şiddetli protesto gösterilerine yol açmıştı.

Kırım'a havalanan Atlasjet uçağı geri dönüyor

Atatürk Havalimanı'ndan kalkan Atlasjet Hava Yolları'nın uçağı, Ukrayna'ya bağlı Kırım Özerk Cumhuriyeti'nin başkenti Akmescit (Simferopol)'teki havaalanının askeri üniformalı ve silahlı kişiler tarafından işgal edildiği bilgisi üzerine geri dönüyor.

İstanbul'dan saat 11.15'te havalanan uçak, yine Atatürk Havalimanı'na inecek.

Kerry'den açıklama

Bu arada ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Ukrayna'ya bağlı Kırım Özerk Cumhuriyeti bölgesinde Rus askerlerinin görülmesiyle ilgili haberlere ilişkin Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile görüştüğünü belirterek, "Bunun şu anda yanlış yorumlanabileceğini ve yeterince gerginliğin olduğu bir ortamda, durumu tırmandırmamak ve yanlış mesaj göndermemek için herkesin son derece dikkatli olması gerektiğinin önemli olduğunu açıkça ifade ettim" dedi.

ABD Dışişleri Bakanı Kerry, Kolombiya Dışişleri Bakanı Maria Holguin ile bakanlıkta ortak basın toplantısı düzenledi.

Toplantıda gazetecilerin Ukrayna'nın Kırım Özerk Cumhuriyeti bölgesinde Rus askerlerinin görülmesine ilişkin haberlerle ilgili sorularını yanıtlayan Kerry, bugün sabah Rus mevkidaşı Lavrov ile yeni bir telefon görüşmesi gerçekleştirdiği bilgisini verdi.

ABD'nin Ukrayna'nın toprak bütünlüğünü ve bağımsızlığını tamamen desteklediğini ve diğer tüm uluslardan da aynı şeyi beklediklerini ifade eden Kerry, Lavrov ile Rusya'nın Kırım'daki farklı yerlerdeki silahlı personel, zırhlı araçları ve havalimanlarındaki varlıklarına dair gelen bilgileri görüştüklerini belirterek, "(Ukrayna'nın) Egemenliğinin ihlali gibi bir şeye girişmediklerini ve böyle bir şeyin niyetinde olmadıklarını belirtseler de ben yine de bunun şu anda yanlış yorumlanabileceğini ve yeterince gerginliğin olduğu bir ortamda, durumu tırmandırmamak ve yanlış mesaj göndermemek için herkesin son derece dikkatli olması gerektiğinin önemli olduğunu açıkça ifade ettim" diye konuştu.

{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS