''Savaş ihtimali var''

''Savaş ihtimali var''

Yalova'ya gelen Kırım Tatar Meclisi Başkanı Mustafa Abdulcemil Kırımoğlu, "Şu anda savaş olma ihtimali var.'' dedi.

Kırım'da çok sayıda Rus askeri konuşlandırıldı. Kırım Yarımadası ve Rusya'nın yollarını bağlamaya çalışıyorlar. O nedenle büyük bir tehlike var. Batı ülkelerinin Rusya üzerindeki yaptırımlarının bir etkisi olmasını ümit ediyoruz" dedi.

Bursa'daki Uludağ Üniversitesi tarafından dün kendisine verilen fahri doktora ünvanı törenine katılan Tatar Meclisi Başkanı Mustafa Abdulcemil Kırımoğlu' bugünde Yalova'ya gitti. Çiftlikköy İlçe Kaymakamı Cengiz Karabulut ve Belediye Başkanı Ali Murat Silpagar'ı makamında ziyaret eden Mustafa Abdulcemil Kırımoğlu, Kırım'daki son gelişmeleri değerlendirdi. Kırımoğlu, şöyle dedi:

"Kırım Yarımadası ve Rusya'nın yollarını bağlamaya çalışıyorlar. O nedenle büyük bir tehlike var. Batı ülkelerinin Rusya üzerindeki yaptırımlarının bir etkisi olmasını ümit ediyoruz."

Türkiye'nin, Batı ülkeleri tarafından Rusya'ya uyguladığı yaptırımlara katılmamasına da değinen Kırımoğlu, "Türkiye bu işgali ve yapılan sahte referandumu tanımadı. Ukrayna'nın bütünlüğünden taraf olduğunu dile getirdi. Ancak Batı ülkelerinin Rusya üzerindeki yaptırımlarına katılmadı. Katılmış olsa bunun daha iyi olacağı kanaatindeyiz. Türkiye'nin kendi siyaset ve çıkarları var. şimdilik bu yaptırımlara katılmıyor. İleride bu yaptırımlara katılmasını ümit ediyoruz" dedi.

Kırımoğlu daha sonra İlçede kendi adını taşıyan parkın içerisinde kendi adına yapılan anıtı da ziyaret etti. Tatar Meclis Başkanı Musatfa Abdulcemil Kırımoğlu'nun bu gezisine, Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği İstanbul Şubesi Başkanı Celal İçten, Kırım Vakfı Başkanı Zafer Karatay da eşlik etti.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS