Çerezde zirveye fındık oturdu

Çerezde zirveye fındık oturdu

Geçen yıla göre üretimi yüzde 25 azalarak 412 bin tona gerileyen fındık, marketlerde ambalajlı olarak 70, kuruyemişçilerde ise 60 liraya varan fiyatlardan satılırken, badem, ceviz, kaju ve Antep fıstığını geride bırakarak, en lüks kuruyemiş oldu.

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, olumsuz hava şartlarının etkisiyle fındık, badem, ceviz ve Antep fıstığı gibi ürünlerde rekolte düşüklüğü yaşandı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, geçen yıla göre fındık üretimi yüzde 25 azalarak 549 bin tondan 412 bin tona, ceviz yüzde 14,8 azalışla 180 bin 207 tona, badem yüzde 11,6 düşüşle 73 bin 230 tona, Antep fıstığı ise yüzde 9,7 azalmayla 80 bin tona düştü.

Rekoltede yaşanan bu kayıplar, fiyatların yükselmesine yol açarken, en fazla artış fındıkta yaşandı. Tüketiciye ulaşan son ürün olan kavrulmuş fındığın fiyatı yaklaşık 6 ay gibi bir sürede 3 katına yakın yükselirken, kilosu 70 liralara ulaştı.

Yılbaşı alışverişlerinin yoğunlaştığı bugünlerde fındığın kilosu, ambalajlı olarak marketlerde 70 liraya, kuruyemiş dükkanlarında ise 55-60 lira arasında değişen fiyatlardan satılıyor.

50 liraya alıcı bulan badem, kaju ve Antep fıstığı ile 45-50 lira arasında satılan cevizi fiyatıyla geride bırakan fındık, en lüks kuruyemiş olurken, bir avucu bile 3 lira tutuyor.

İşte yeni yılın vergi ve cezaları...

Kuruyemişçilerde yüksek fiyatlı ürünlerin yerine kilosu 16 lira olan yer fıstığı, 14 liradan satılan leblebi , 12-14 lira olan ayçekirdeği, 25 liradan alıcı bulan kabak çekirdeği daha fazla tercih ediliyor.

"Yılbaşı akşamları fındıksız kalacak"

Balıkesir'de kuruyemiş dükkanı işleten Kadir Kesebir, fiyatı artan fındığın geçen yıla oranla daha az tüketildiğini belirterek, gelir durumu iyi olanların bile kuruyemişin arasına az miktarda karıştırdıklarını söyledi.

Kalp dostu olan bu ürünün kuruyemiş dükkanlarında 20 liralardan 55-60 liraya ulaştığını ifade eden Kesebir, "Yılbaşı akşamı için vatandaşlar kuruyemişlerini almaya başladı. Fındık oldukça az gidiyor. Bu yıl yılbaşı akşamları fındıksız kalacak" dedi.

Vatandaşların kuruyemişte fındık, badem, Antep fıstığı ve kaju gibi yüksek fiyatlı olanlarının yerine daha ucuzlarını tercih ettiğini belirten Kesebir, bu durumun fazla uzun sürmeyeceğine inandığını sözlerine ekledi.

2014'ün en iyi 50 filmi

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS