İTO Başkanı'ndan Hellim desteği

İTO Başkanı'ndan Hellim desteği

İTO Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, KKTC'li hellim üreticilerinin ürünlerini ismini ve markasını korumak için büyük bir mücadele verdiklerini belirterek, "Türkiye'de hellim üretip, üzerine Kıbrıs haritasının basarak satılması Kıbrıslı üreticilere zarar veriyor, bu bir aldatmaca. Kıbrıslı Türk hellim üreticilerinin emeğine saygı duymalıyız" dedi.

İTO Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, 22 Aralık'ta KKTC'ye yaptığı ziyaret sırasında gündeme gelen en önemli konulardan birisinin de Hellim tartışması olduğunu söyledi.

Hellim'in Kıbrıs'ın en ünlü ve en geleneksel ürünlerinden birisi olduğunu belirten Demirtaş, Türk tarafındaki üreticilerin Rum tarafının Avrupa Komisyonu'na coğrafi işaret ve menşei başvurusunda bulunmasıyla ilgili sorunları çözmek için çalıştığını söyledi.

KKTC için Hellim'in çok önemli bir ürün olduğunu ve 60'dan fazla firmanın Hellim ürettiğini belirten Demirtaş, süt üreticisinden pazarlama noktasına kadar 17 bin kişinin Hellimden hayatını kazandığını söyledi.

Özellikle Kuzey Kıbrıs Sanayi Odası Başkanı Ali Çıralı'nın bu konuda yoğun çalıştığını belirten Demirtaş, Rum kesimi ile yaşanan tartışmaların yanı sıra Kıbrıslı Türk üreticiler için bir diğer önemli sorunun da Türkiye'de üretilen hellimler olduğunu söyledi.

Demirtaş, "Ne yazık ki Hellimin Kıbrıs bu kadar önemli bir ürün olmasına karşın, Türkiye'de bazı üreticiler Hellim adı altında peynir üretiyorlar, üstüne de Kıbrıs haritası basarak piyasaya sürüyorlar. Bu bir aldatmaca. Öncelikle Türkiye olarak, Kıbrıs'ın coğrafi ürünü olan hellimi Türkiye'de üretmemeliyiz. Kıbrıs'ta üretilerek, dünyaya ihraç edilmesine katkı koymalıyız. Bu konuda Kıbrıslı Türk soydaşlarımıza, dostlarımıza destek olmalıyız, onların emeklerine saygı duymalı, bu emeğe el uzatmamalıyız. Burada birkaç firmanın karını arttıran ürün, Kıbrıs Türk tarafının en önemli ürünlerinden birisi. Kuzey Kıbrıs Sanayi Odası Başkanı Ali Çıralı ile bu konuyu detaylı görüştük. Her türlü işbirliğini yapıp, hukuki girişim dahil gerekli desteği vereceğiz" dedi.

2014'ün en iyi 50 filmi

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS